Kako ojačati imunitet

Imunitet je naše najveće blago.

To je zaštitna barijera tela koja ne dozvoljava patogenim bakterijama da dominiraju našim telom. Da nije efikasnog funkcionisanja imunološkog sistema, svaki virus ili bakterija bili bi za nas velika pretnja. Međutim, dešava se da komplikovan sistem počne da propada - ne samo zbog genetske predispozicije ili bolesti, već zbog svakodnevnog zanemarivanja. Pa kako zaštititi svoj imunitet?

Imunitet uveliko zavisi od samog načina života. Takođe ishrana igra ogromnu ulogu. Ne favorizuju se drastične dijete tokom kojih ne dajemo telu dovoljno energije ili prejedanje koje može oslabiti aktivnost imunih ćelija. Takođe bi trebalo da obratimo pažnju na to šta jedemo. Ako je u ishrani malo vitamina i minerala, naš imunitet automatski slabi. Imuni sistem podržavaju, između ostalih, vitamini A, C, D3, B12 i B6, kao i minerali poput gvožđa, cinka i selena, bakra i folne kiseline. Zahvaljujući njima, telo održava, između ostalog, normalne nivoe belih krvnih ćelija i T-limfocita i ima snagu da se bori protiv slobodnih radikala.

VODA - zimi suvi vazduh u unutrašnjosti podstiče sušenje sluzokože i kože, što rezultira sklonošću iritaciji i svrabu kože. Odavde je to samo korak do stvaranja oštećenja sluzokože i epiderme. Ogrebotine na koži, pucketanje uglova usana i suva sluzokoža vrata su infekcije. Ako nema adekvatne hidratacije, mehanizam spontanog čišćenja disajnih puteva i transport sluzi u koji su patogeni zaglavili takođe nije efikasan.

DIJETA - Pravilna bakterijska flora prekriva celo crevo poput gustog travnjaka, što predstavlja odličnu biološku barijeru. Manjak crevne flore prouzrokovan lošom ishranom ili lekovima može da prouzrokuje ulazak patogena u organizam, probleme sa tolerancijom na hranu i čak povišene nivoe holesterola i glukoze. Zbog toga je neophodno osigurati da u ishranu budu uključena fermentirana mlečna pića i povrće.

VITAMIN D - neophodan je ne samo za pravilnu mineralizaciju kostiju, već i kao prohormon koji učestvuje u regulisanju mnogih telesnih mehanizama, uključujući imune procese. U jesen i zimu potrebno nam je dodatnih 1000-2000 IU. vitamina D dnevno i do 4000 IU za gojazne ljude.

OMEGA-3 – Za jačanje nespecifičnog imuniteta uzima se omega-3 u količini od najmanje 1000 mg dnevno. Ovu količinu obezbeđuju masne morske ribe i biljna ulja koja se jedu najmanje tri puta nedeljno. Hladno laneno ulje posebno je bogato omega-3. Orasi i bademi su takođe dobar izvor.

PROBIOTIK - Creva su odgovorna za 70% našeg imuniteta - šta jedemo, kako jedemo i kako brinemo za svoj probavni sistem. Naše telo treba pravu količinu vitamina i minerala. Zahvaljujući njima, ona će efikasno delovati i sama se boriti protiv mnogih virusa i bakterija. Iz tog razloga, treba redovno davati ono što je neophodno. Pored raznovrsne ishrane, moramo obezbediti i njen kvalitet! Vredno je podržati telo probioticima tokom cele godine!

VOĆE I POVRĆE - Antioksidanti su biljni ekvivalenti naših antitela. Oni su oblik odbrane biljaka od gljivica i drugih parazita. Svaka biljka ima svoj arsenal odbrane; kombinujući mnogo različitih povrća i voća tako da ih jedemo svaki dan u svim bojama, postižemo najbolji efekat.

AKTIVNOST - Kretanje po svežem vazduhu bez obzira na vremenske prilike, kupanje u morskoj vodi, ali i upotreba saune uči naš sistem termoregulacije da se prilagođava različitim situacijama. Ova veština je sjajna za borbu protiv infekcija.

ZDRAV SAN - Telu je potrebno vreme da se obnovi vitalnost i popravi manja šteta koja se dogodila tokom dana. To je oko 7 sati sna dnevno. Zdrav san se ne sme prekinuti u dobro provetrenoj prostoriji na temperaturi od oko 19 ° C. Tako da nas ništa ne budi noću, potrebno je da se pobrinete za udoban krevet, prozračnu posteljinu, tišinu i zamračenje sobe.

SMANJITE STRES - Stres i umor najviše uništavaju naš imunitet. Izvor stresa mogu biti problemi na poslu, odnosi sa rođacima, problemi sa porodičnom bolešću, opasnosti, finansijska opterećenja, odgajanje dece. Najvažnije je pronaći svoj put kako se ne biste nervirali: možete se baviti sportom, hobijem, šetati psa. Ako ne možete da pronađete način da se oslobodite stresa, trebalo bi da potražite savet psihologa.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group