Serotonin - zašto nam je toliko važan?

Serotonin (hormon sreće) je neurotransmiter koji utiče na mnoge procese u organizmu.

Efekti nedostatka serotonina uključuju loše raspoloženje, probleme sa spavanjem i agresiju.  

Serotonin se obično naziva hormonom sreće. To je tačno, jer nedostatak ovog hormona u organizmu dovodi do lošeg raspoloženja i problema sa spavanjem, kao i do pojačane agresije.

Serotonin je neurotransmiter koji se proizvodi u centralnom nervnom sistemu (tačnije: pinealnoj žlezdi), kao i crevnoj mukozi i trombocitima. Serotonin posreduje u prenošenju informacija između ćelija u mozgu. Novorođenčad ima najviši nivo serotonina, tada se on smanjuje tokom puberteta, a zatim ponovo raste. Muškarci imaju 20-30% veći nivo serotonina u odnosu na žene.

Serotoninske funkcije

Serotonin utiče na naše blagostanje, san i apetit, kao i na seksualnu želju, menstruaciju i pubertet. Njegova funkcija je i regulacija krvi, kao i njegova koagulacija. Serotonin takođe povećava izlučivanje sluzi - sprečavajući tako čireve na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Štaviše, on takođe izaziva kontrakciju glatkih mišića i reguliše pokretljivost gastrointestinalnog sistema.

Nedostatak serotonina

Simptomi nedostatka serotonina su prilično obimni. Ako nemamo dovoljno serotonina, onda:     

osetljiviji smo na bol, npr. češće patimo od migrene,     
nervozni smo     
osećamo se umorno     
imamo lošu koncentraciju,     
agresivni smo     
imamo loše raspoloženje     
mi smo apatični,     
imamo problema sa spavanjem

Jedan od ozbiljnijih efekata nedostatka serotonina je depresija.

Kako podići nivo serotonina?

Serotonin se formira iz triptofana, koji je egzogena aminokiselina. Takva aminokiselina se ne proizvodi u ljudskom telu, pa je moramo uneti u telo u obliku pravilne ishrane.

Šta onda jesti?

Stručnjaci preporučuju hranu bogatu triptofanom:     

banane,     
pileće i ćureće meso,     
sir,     
jaja,     
pasulj.

Triptofanu, međutim, treba pomoć da bi se apsorbovao i prosledio u krvotok. Ovo pomaže da se poveća proizvodnja insulina u telu. To se stimuliše konzumiranjem ugljenih hidrata ili šećera. Jednostavni, poput slatkiša, deluju brzo, ali za kratko vreme - zato je najbolje jesti složene ugljene hidrate poput žitarica, mekinja, hleba od punog brašna ili kukuruza. Pored toga, vredi se usredsrediti na hranu koja je potrebna za sintezu serotonina: klice, brokoli, smeđi pirinač, hleb od crnog brašna.
Povećanje nivoa serotonina pored hrane može podići i:

fizička intimnost i seks,     
čokolada     
redovna fizička aktivnost.

Moramo napomenuti da su ovi saveti samo predlog i ne mogu zameniti posetu stručnjaka. Imajte na umu da u slučaju zdravstvenih problema i depresije  obavezno konsultovati lekara!
 

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group