Jetra - zašto je tako važna i kako se brinuti o ovom organu?

Jetra je organ koji ima puno posla.

Radi bez prekida, danju i noću. Filtrira krv i pomaže u probavi hrane. Osigurajmo da može nesmetano da radi.

Iako jetra ima zaista zadivljujuću regenerativnu sposobnost, ne treba je preopteretiti. Pored alkohola i lekova, ne voli ni duboko prženu, visoko prerađenu i masnu hranu. Šećer takođe ima negativan uticaj. Međutim, ne morate uvoditi restriktivnu dijetu, već jesti drugačije.

Zašto je jetra tako važna

Reguliše nivo šećera u krvi!

U jetri se ugljeni hidrati pretvaraju u lako probavljivu glukozu. Neki se čuvaju kao glikogen i odgovorni su za održavanje normalnog nivoa glukoze u krvi tokom fizičke aktivnosti i pod stresom. Višak glukoze se pretvara u masne kiseline.

Razgrađuje masti, proteine i ugljene hidrate

Ovaj organ je odgovoran za razgradnju proteina, masti i ugljenih hidrata, pretvarajući ih u supstance potrebne telu. Takođe ih pretvara u energiju i skladišti svoj višak.

Proizvodi žuč

Svakog dana ovaj organ proizvodi 600-1000 ml žuči. Nastaje, između ostalog, iz holesterola i neophodan je za probavu masti i apsorpciju rastvorljivih vitamina kao što su A, D, E i K.

Uklanja toksine

Jetra se bori sa supstancama za koje proceni da su opasne. Neutralizuje stimulanse, neke lekove i alkohol koji se razgrađuju, što im omogućava da se izbace iz organizma.

Čuva gvožđe i vitamine

Sakuplja različite materije čije se rezerve oslobađaju po potrebi. Jetra takođe aktivira delovanje vitamina D3, a njegov nedostatak je veoma čest kod ljudi koji imaju problema sa ovim organom.

Šta jetra ne voli

• Lekove, jer se uglavnom metabolizuju u njoj i mogu prouzrokovati oštećenja njenih ćelija. Posebno su nepovoljni lekovi protiv bolova i protivupalni lekovi.

• alkohol i stimulanse, posebno ako se redovno koriste; na kraju dovode do ozbiljnih oštećenja ćelija jetre, od steatoze do upale i ciroze.

• šećer i masnoće ne utiču direktno na stanje jetre, već je vrlo opterećuju.

M.L.

foto/claudia.pl

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group