5 uobičajenih zabluda o bakterijama

Bakterije su uvek i svuda oko nas.

Nevidljive golim okom, žive među nama i u našim telima, uzrokujući razne bolesti ili radeći za dobrobit organizma. Ovo su 5 najčešćih od mnogobrojnih zabluda o bakterijama koje svakodnevno čujemo.

1. Svi mikrobi su štetni

Na svetu postoji na hiljade različitih bakterija, od kojih je većina bezopasna za ljude. Samo veoma mali procenat uzrokuje bolest. Prema dr Planšu, mikrobiologu sa Univerziteta u Londonu, desetine milijardi bakterija žive u našim telima, sa kojima živimo potpuno zdravi. Tako bakterija Helicobacter pilori poboljšava funkciju creva i pomaže u održavanju zdrave težine kontrolišući hormone odgovorne za glad.

2. Malo je verovatno da ćete se zaraziti dok sedite u javnim toaletima

Iznenadićete se saznanjem da je toaletno sedište jedno od najčistijih mesta u javnom toaletu. Charles Gerba, profesor mikrobiologije na Univerzitetu u Arizoni, kaže da su poluga za puštanje vode, pod i kvaka na vratima zapravo te koje sadrže većinu bakterija. Zato, sledeći put kada odete u toalet šoping centra, više brinite o svojim rukama. Naš savet je da pažljivo operete ruke nakon upotrebe toaleta, koristite toalet papir kada zatvarate i otvarate vrata i ne stavljate torbu na pod. 

3. Topla voda najbolje uklanja bakterije

Istraživanje Rutgers univerziteta pokazuje da hladna voda ispire istu količinu bakterija kao topla voda. Da bi se ubile bakterije, voda iz slavine mora biti zagrejana na 100 stepeni, ali takva temperatura će izazvati opekotine. Koristite sapun jer uklanja bakterije i ne zavisi od temperature vode.

4. Antibakterijski sapun bolje ubija bakterije

Studija istraživača na korejskom univerzitetu pokazala je da antibakterijski sapun nije efikasniji u borbi protiv bakterija od običnog sapuna. Pored toga, redovna upotreba proizvoda sa triklosanom narušava prirodnu mikrofloru kože i povećava rizik od razvoja alergija. Da bi vam ruke bile čiste, perite ih najmanje 20 sekundi, obraćajući pažnju na vrhove prstiju i nokte jer se tu nakuplja većina klica.

5. Veća je mogućnost da dobijete trovanje hranom kod kuće nego u restoranu

Većina restorana brine o higijeni svog radnog mesta, ali kućni kuvari to ne čine. Istraživanja pokazuju da se 80% trovanja hranom od salmonele javlja kod kuće. Da biste se zaštitili od bolesti koje se prenose hranom, važno je da koristite odvojene noževe za meso, povrće i hleb i da sa vama držite kuhinjski termometar da biste bili sigurni da se hrana priprema na pravoj temperaturi. Održavajte temperaturu u frižideru na 3-6 stepeni da biste izbegli razmnožavanje bakterija i uvek perite ruke pre i posle kuvanja.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group