Mačke jednostavno vole da spavaju.
Zapravo one provedu čak do 16 h u toku dana dremajući. One to rade kako bi sačuvale svoju energiju za lov, iako im on budući da su pripitomljene nije neophodan. Njihov predatorski instinkt im nalaže da se tako ponašaju, iako u svojoj posudi sa hranom uvek imaju svež obrok. A kada legne u svoju korpu, ili se sklupča kraj vas možda ste primetili da pravi čudne trzaje u toku sna. Danas vam otkrivamo o čemu se tu radi.
ZAŠTO SE MAČKE ČESTO TRZAJU U SNU?
Mačke se prema rečima veterinara trzaju u snu tokom REM faze sna. U ovoj fazi oči se kreću horizontalno i vertikalno iza zatvorenih očnih kapaka. Osim trzaja, mačka će se u ovoj fazi takođe istezati, škripati zubima i hrkati. Ali, ništa od toga nije razlog za zabrinutost. Ovo je jednostavno indikacija da se signali prenose do mačijeg mozga, što je zapravo od suštinskog značaja za zdravlje mozga, pamćenje u učenje.
Tokom REM faze sna mišići su privremeno paralizovani, što vas sprečava da glumite svoje snove dok spavate. Kada se ova paraliza u toku spavanja izgubi, moguće je kretanje. Mačije telo ostvaruje svoj san kada se njene noge i rep trzaju. Preporuka je ne buditi mačke tokom ove faze, jer nakon toga sledi duboki san koji je od vitalnog značaja za zdravlje, rast i razvoj mačke.
KADA TRZANJE POSTAJE ZABRINJAVAJUĆE?
Nisu svi trzaju isti, tvrde veterinari. Neobični trzaji u snu mogu ukazati na to da mačka ima nekih zdravstvenih problema. Trzaji oko stražnjice i repa mogu biti indikacija buva, dok trzaji uha mogu označiti prisustvo ušnih grinja. Takođe, mačke mogu da dožive i nešto što se naziva sindrom mačije hiperestezije, kada njihova koža krene da se trza u snu, što ih provocira da napadaju same sebe ili svog vlasnika. Ovaj sindrom se dijagnostifikuje isključenjem drugih pokretača poput bola, stresa, alergije ili napada. Ako primetite da se vaša ljubimica neobično trza u snu, preporuka je da je snimite i to pokažete svom veterinaru.
Ž.J.