Dijareja kod štenaca: šta je izaziva i kako reagovati?

Kada vaša porodica postane bogatija za jednog novog malog člana, to će vaš dom ispuniti neopisivom radošću.

Međutim, udomljavanje šteneta podrazumeva i mnogo brige i odgovornosti. Štenci su poput male dece i osim što će prvih nekoliko dana da vas bude noću cvileći, bez svake sumnje će da žvaću vaše cipele, ali i da imaju povremene stomačne tegobe poput dijareje. Ako ste zabrinuti što vaše štene ima dijareju, redovi koji slede su pisani za vas.

Pre svega, ako vaše štene ima dijareju važno je da pazite na njega i pratite situaciju, budući da želite da na vreme počnete sa lečenjem potencijalnih bolesti.  

Šta je to na šta bi trebalo da obratite pažnju?

Važno je da osmotrite kako se vaše štene ponaša i izgleda. Ako je imalo samo jednu epizodu dijareje, ali je pored toga aktivno, veselo, normalno jede i pije vodu, najverovatnije nema razloga za zabrinutost. Vrlo je moguće u tom slučaju da je dijareja jednokratna pojava. Međutim, ako štene ima više retkih stolica u toku dana, deluje letargično, slabo, odbija hranu i vodu, trebalo bi da posetite veterinara.

Uzroci dijareje kod štenaca

Postoji mnogo razloga zbog kojih bi štenci mogli da dobiju dijareju. Najčešći razlog je preterano hranjenje ili prekomerna količina poslastica koje halapljivo jedu. Međutim, postoje i uzroci koje nije lako uočiti, ali bi trebalo da ih imate na umu. Među 5 najčešći uzroka dijareje kod štenaca nalaze se promene u ishrani, stres, infekcije, paraziti i gutanje stranih predmeta. Ako sumnjate da je štene progutalo neki strani predmet, važno je da se što pre javite veterinaru, kao i ako ste zabrinuti da bi mogli da budu u pitanju paraziti ili infekcije.

Šta bi trebalo da uradite ako vaše štene ima dijareju?

Poželjno je da prilikom čišćenja nereda pogledate da li ima krvi ili sluzi u stolici vašeg ljubimca. Zatim uzmite čistu plastičnu kesu i sakupite manju količinu kako biste odneli svom veterinaru uzorak na analizu. Važno je da uzeti uzorak odnesete što pre na analizu. Takođe, prilikom čišćenja važno je da izvršite dezinfekciju prostora za slučaj da štene ima bakterije ili parazite u svom organizmu koje je putem stolice izbacilo.

Kako možete pomoći štenetu koje ima dijareju?

Najvažnije od svega je da ne dozvolite da vaše štene dehidrira. Ukoliko odbija da pije vodu, dehidratacija može uslediti veoma brzo, naročito ako ima učestale retke stolice. Pokušajte da mu ponudite kockice leda za lizanje. Što se tiče hrane, ako odbija svoju redovnu vrstu ponudite mu kuvani beli pirinač, piletinu ili čorbu sa povrćem. Kuvani slatki krompir je bogat vlaknima, a njihov unos je poželjan kada pas ima dijareju. Uz savet sa veterinarom možete da uvedete i probiotike kako biste obnovili zdravlje creva vašeg ljubimca.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group