Da li je vaša mačka tužna? – tragovi koji ukazuju na mačiju depresiju

Svaka mačka je specifična na svoj način.

Neke mačke su otvorenije prema ljudima, dok su druge većinom tihe i rezervisane. Ovo može biti zbunjujuće iskustvo za vlasnike ovih životinja, naročito ako vaša aktivna mačka najednom postane neobično tiha. U većini slučajeva, vlasnici mačaka ne znaju zbog čega bi njihova ljubimca mogla da bude tužna i depresivna. U dobrom delu slučajeva to je samo privremeno stanje, ali je važno da znate šta to izaziva depresiju kod mačaka, kao i kako da se postavite u tom slučaju.

ZNACI DEPRESIJE KOD MAČAKA:

  • Promene u vokalizaciji – Ukoliko vaša mačka više mjauče nego obično ili to čini očigledno ređe, to je znak depresije. Kada je mačka nesrećna ona će tiho i žalosno mjaukati.
  • Govor tela – Ponekad izgled mačijeg tela, odnosno njeno držanje može da vam da signal da je ona nesrećna. Povijen rep, uši zabačene unazad, nakostrešena dlaka duž tela i zgrčeno telo su znakovi da je mačka tužna.
  • Agresija – Kada je mačka tužna, ona vrlo lako može da postane i agresivna.
  • Strah – Tuga bez svake sumnje dovodi do osećanja straha. Mačka koja je tužna će se skrivati od vas i vaših pokušaja da joj priđete.
  • Pripijanje uz vlasnika – Ako vaša mačka nije po prirodi naročita maza, njeno pripijanje uz vas može da bude odlika depresije.
  • Prekomerno spavanje – Iako mačke spavaju veći broj sati u toku dana, tužne mačke spavaju još duže.
  • Loš način negovanja vlastitog krzna – Najjednostavniji način da zaključite da li je vaša mačka srećna ili ne, je taj da obratite pažnju na stanje njenog krzna. Ako vam se čini da ona ne provodi više dovoljno vremena brinući o njemu, to je odlika depresije.
  • Smanjen apetit – Kada je tužna, mačka nema želju za hranom, pa čak ni za svojim omiljenim poslasticama.
  • Promene u načinu obavljanja nužde – Tužna mačka može početi da mokri van kutije sa posipom.
  • Preterano grebanje – Iako ima svoj stalak za grebanje koji koristi da bi zadovoljila ovu svoju potrebu, ako vaša mačka počne odjednom da grebe vaš nameštaj, ona vam šalje poruku da je tužna.

3 SU RAZLOGA ZBOG KOJIH MAČKE PADAJU U DEPRESIJU

BOLEST – Ukoliko pati od neke bolesti, vaša mačka će neminovno biti tužna. Možda je bol koju oseća, mučnina, zatvor ili nešto drugo sprečava da bude razigrana kao pre. Takođe, stanja poput masne jetre, bolesti disajnih puteva, dijabetesa i problema sa zubima mogu uticati na nivo sreće vaše mačke. Najbolje što u ovom slučaju možete da uradite za nju jeste da je odvedete veterinaru.

POVREDA – Drugi najčešći razlog mačije tuge je svakako pretrpljena povreda. Ukoliko se vaša mačka teško kreće ili ne ustaje iz svoje korpe već dva – tri dana, čak ni da bi jela, važno je da je odvedete do veterinara jer je vrlo verovatno doživela neku povredu, koja vam možda nije vidljiva. S druge strane sve očigledne povrede bi takođe trebalo da budu sanirane od strane veterinara.

GUBITAK VOLJENE OSOBE – Ukoliko je neki član vaše porodice napustio vaš dom, to takođe može da bude razlog mačije tuge. Bilo da je razlog odlazak deteta na fakultet, razvod ili smrt, mačka može postati depresivna, jer pati za voljenom osobom.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group