Kako sprečiti suvi kašalj kod deteta

Zima je sezona čestih prehlada, a deca koja borave u vrtićima imaju probleme sa suvim i produktivnim kašljem.

Suvi kašalj kod deteta javlja se uglavnom tokom infekcije gornjih disajnih puteva.

Pogoršava se naročito noću i često izaziva probleme sa spavanjem. Bolesnom detetu se obično daju sirupi i pastile koje pomažu kod suvog kašlja.  

Suvi kašalj kod dece - dijagnoza

Kašalj kod dece, kao i kod odraslih, može se podeliti u dve grupe, tj. suvi i produktivni kašalj. Relativno ih je lako razlikovati. Prvi je definitivno naporniji. Suvi kašalj ne izaziva nikakve sekrecije, obično se pojavljuje noću i često izaziva probleme sa spavanjem i disanjem. Karakterišu ga napadi gušenja koji svojim zvukom liče na lajanje. Takođe se može javiti osećaj iritacije što može ličiti na golicanje u grlu kao i na neprijatno suvo grlo.

Suvi kašalj kod dece - uzroci

Suvi kašalj najčešće se javlja tokom bakterijske ili virusne infekcije gornjih disajnih puteva. Dešava se da kašalj nastane i kao komplikacija posle određene vrste bolesti. Takođe se može pojaviti zbog:     

astme     

velikog kašlja     

gripa     

upale disajnih puteva,     

virusna infekcija     

iritacija koja je posledica udisanja dima cigareta.

Takođe se dešava da se suvi kašalj pojavi iz razloga koji nisu povezani sa disajnim sistemom. Ovo se dešava pogotovo kada kašalj traje duže od nekoliko nedelja.

Razlog može biti:     

alergija, npr. na životinjsku dlaku ili prašinu,     

nedovoljna vlaga u sobi,     

refluks,     

srčana bolest     

plućna hipertenzija     

zastoj cirkulacije.

Suvi kašalj kod dece - lečenje

Suvi kašalj je obično samo simptom stanja, npr. gripa ili prehlade. To znači da se lečenje prvenstveno treba usredsrediti na otklanjanje tegoba povezanih sa osnovnom bolešću. Da biste umanjili neprijatnosti povezane sa suvim kašljem, možete koristiti ekspektoranske sirupe, npr. koji sadrže bršljan. Pastile, npr. sa timijanom, takođe dosta pomažu u sprečavanju suvog kašlja. Sredstva za suzbijanje kašlja ne treba koristiti. Takođe je važno da lekove protiv suvog kašlja ne uzimate prekasno. U slučaju dece, treba ih dati do 15:00 - 16:00, kako bi kasnije dete moglo mirno spavati noću. Takođe treba imati na umu da se vremenom suvi kašalj pretvara u produktivni. To zauzvrat zahteva potpuno drugačiji tretman, tako da bi u kasnijoj fazi bolesti trebalo da se promeni lek. Druga opcija može biti kupovina univerzalnog sirupa koji se može koristiti i za suvi i produktivni kašalj.

Suvi kašalj kod deteta - kućni lekovi

Lečenje suvog kašlja lekovima može se uspešno nadopuniti kućnim metodama. Pre svega, proverite da li vaše dete boravi u urednoj i vlažnoj sobi.  Ako nemate ovlaživač, možete uspešno koristiti vlažni peškir okačen na radijator. Ovo će značajno poboljšati komfor deteta. udisanje, npr. sa parom ili uljima - eukaliptusom ili mente - takođe će biti odlično.

Ostali kućni lekovi za suv kašalj:     

Crni i beli luk,     

Đumbir

topli napici od meda    

tople kupke sa dodatkom ulja, npr. mente.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group