Možda ste čuli da boja očiju koju beba ima po rođenju, nije nužno ona koju će imati do kraja života.
Tek nakon nekoliko meseci će zapravo doći do izražaja boja koja će se zadržati. Glavni „krivci“ za ovo su genetika i melaninom, koji menjaju boju očiju bebe. Shodno tome, roditelji mogu da pomisle da će njihova beba imati plave oči, ali one mogu da postanu zelene, smeđe, pa čak i crne. Moglo bi dakle proći nekoliko meseci neizvesnosti, pre nego što trajna boja bebinih očiju bude otkrivena.
S druge strane boja očiju bebe može biti prilično iznenađenje za roditelje. Ako većina u porodici ima na primer smeđe oči, očekivano je da će ih beba naslediti. Ali, iako se to dešava u većini slučajeva, postoje izuzeci od ovog pravila, pa tako beba može imati plave, zelene ili zagasito crne oči.
Kada boja bebinih očiju počinje da se menja?
Tokom prvih nekoliko meseci života roditelji će se navići na određenu boju očiju svoje bebe. Ako su te oči svetlo plave, postoje šanse da će oko prvog bebinog rođendana one biti drugačije nijanse, koja neće biti ni blizu plave. Prema rečima stručnjaka sa 12 meseci prava boja bebinih očiju se otkriva. Međutim, u periodu od 6-9 meseci boja očiju počinje da se menja. U početku to neće biti tako očigledno, ali kada pogledaju fotografije svoje tek rođene bebe i one sa 7-8 meseci, roditelji će primetiti razliku.
Kako genetika utiče na boju očiju?
Godinama se tvrdilo da bebe smeđih očiju imaju dominantne gene, a plavooke recesivne. Ali, ne postoje samo 2 gena kada je u pitanju određivanje boje očiju. Zapravo ima ih 16, a kombinacija tih gena određuje boju bebinih očiju. Od tih 16 dva gena su glavna kada je reč o određivanju boje očiju, međutim kada se ostalih 14 umeša, dolazi do formiranje konačne boje. Iz ovog razloga postoji toliko mnogo nijansi plavih, zelenih, smeđih i crnih očiju.
Kako melanin igra ulogu u boji očiju kod beba?
Boja očiju sa kojom se bebe rađaju se ne zadržava dugo, pre svega jer se melanin u njihovim očima usled izloženosti svetlosti aktivira. Kada se to dogodi, dolazi do tamnjenja očiju ili promene nijanse u potpunosti. Melanin se nalazi u zenici oka i mada je genetika već odredila koju će boju očiju na kraju beba imati, ta nijansa se može promeniti u zavisnosti od toga koliko je beba izložena sunčevoj svtlosti. To nikako ne znači da bi bebe trebalo držati u mraku kako im se boja očiju ne bi promenila, već da što više melanina ima u zenici oka, to će bebine oči biti tamnije.
Ž.J.