Opasnosti koje se kriju iza prekomernog korišćenja kolica za bebu

Nema roditelja koji vam neće reći da su kolica za bebu pravi blagoslov.

Ona vam omogućavaju da brzo i lako sa svojom bebom stignete od tačke A do tačke B, obavite bez problema manju kupovinu dok beba u njima spava, pa čak i da je nahranite dok sedi u njima u parku. Da, kolica za bebu su super, ali ako se koriste umereno. Ukoliko to nije slučaj može doći do ozbiljnih problema.

Većina roditelja zaista nema nameru da svoju decu većinu vremena drži u kolicima, ali ponekad kada imate previše stvari da uradite u toku dana i morate sa bebom da boravite van kuće, takve stvari se dešavaju. Ako su to samo povremeni slučajevi, nema razloga za zabrinutost, međutim ako su deca prečesto u kolicima, ona su sprečena da se slobodno kreću, što je zapravo glavni problem koji pokreće mnoge druge stvari.

Koje opasnosti sa sobom povlači prekomerna upotreba kolica za bebe?

Kolica mogu omesti normalan fizički razvoj – Bebe koje provode previše vremena u kolicima, ne dobijaju priliku da se kreću koliko bi trebalo u toku dana. One su „dizajnirane“ da se kreću i na taj način razvijaju. Ako im je to onemogućeno, njihov normalan fizički razvoj trpi i bebe imaju manje samopouzdanja kada nisu u kolicima.

Kolica povećavaju opasnost od gojaznosti – Kao što je već rečeno, bebe koje su često u kolicima imaju snižen nivo dnevnih aktivnosti, što u velikoj meri dovodi do gojaznosti. Budući da svakodnevno unose veću količinu kalorija, a nemaju kad i gde da je potroše, logično je da će dobiti par kilograma više nego što je predviđeno za njihov uzrast, što dugoročno ostavlja ozbiljne posledice.

Zglobovi i kosti bebe trpe štetu – Mnoga kolica su tako dizajnirana da imaju odvojiv deo koji po potrebi postaje auto-sedište. To je osmišljeno kako majke ne bi morale da premeštaju bebu koja je zaspala u kolicima, u auto-sedište u svom vozilu. Međutim, ovakav sistem u velikoj meri opterećuje zglobove i kosti beba. U auto-sedištima kičma bebe je ograničena na položaj u obliku slova C što nije dobro, jer se ona još uvek razvija i može doći do trajne deformacije.

Mogu se pojaviti ravna mesta na potiljku bebe – Istraživanja pokazuju da mnoge bebe provode u proseku i do 6h u kolicima ili auto-sedištima. Kao nuspojava ovakve situacije mogu se pojaviti ravna mesta na potiljku bebine glave. Bez dosledne promene položaja i adekvatnog lečenja, ovo stanje može ostati trajno.

Može doći do kašnjenja u razvoju motoričkih veština – Ako su bebe „prikovane“ za svoja kolica više sati u toku dana, one ne mogu da rade na razvoju svojih motoričkih veština. U tom pogledu one ne mogu da vežbaju puzanje, stajanje, hodanje i kasne u odnosu na svoje vršnjake kada je ova važna stavka u pitanju.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group