Kako na pravilan način brinuti o bebi sa osetljivom kožom?

Koža novorođene bebe je veoma delikatna zbog čega je važno da se sa njom postupa pažljivo.

Iako su bebe otpornije nego što roditelji prvobitno misle, neke od njih imaju osetljiviju kožu od drugih. Ova činjenica često dovodi do toga da koža bebe postane crvena i bolna. Osetljiva koža nastaje kada se prirodna barijera ošteti, što dozvoljava vlazi da napusti kožu. Kada u koži nema dovoljno vlage, ona se suši i ne poseduje dobru zaštitu od iritacija. Različiti uticaji spoljašnje sredine zatim dovode do toga da koža bebe postane upaljena i da uglavnom svrbi. Ako imate dete sa osetljivom kožom važno je da znate kako da pristupite ovom problemu.

Znaci da beba ima osetljivu kožu

Nakon kontakta sa sapunima, kremama i šamponima koji su previše intenzivni kod beba se može javiti osip na koži. Takođe, odeća koju beba nosi koja je oprana jakim deterdžentima može dovesti do iritacija. Osim toga, faktori životne sredine poput centralnog grejanja, sezonskih promena, klimatizacije, prekomernog kupanja i nepravilnog sušenja kože mogu je učiniti delikatnom i osetljivom. Čak i vlažne maramice koje u sebi imaju veći procenat alkohola mogu narušiti kožnu barijeru kod beba. Simptomi osetljive kože kod beba se svode na: suvu i hrapavu kožu, svrabež, zategnutost i crvenilo.

Kako se brinuti o osetljivoj bebinoj koži?

Briga o osetljivoj bebinoj kožu uključuje dve stvari – prva je eliminacija stvari koje izazivaju iritaciju, a druga nanošenje proizvoda koji sprečavaju pojavu crvenila i svraba. Šta je važno da znate ako imate bebu čija koža je osetljiva:

Hidratacija dečije kože je ključna – Najvažniji korak za očuvanje dovoljne količine vlage u koži bebe je „zaključavanje vlažnosti“ uz pomoć hidratantnih krema koje su dermatološki odobrene. Ove kreme stvaraju barijeru između bebine kože i spoljašnjih faktora koji je mogu nadražiti.

Zlatno pravilo „manje je više“ – Roditelji obično misle da će im trebati više preparata za negu bebine kože ako je ona osetljiva. Međutim, previše preparata obično pogoršava stvari. Blagi šampon i hidratantna krema su sve što bebi treba.

Hladnija naspram tople vode – Možda ćete se brinuti da se beba ne prehladi ako je tuširate hladnijom vodom, ali ako ima osetljivu kožu preporučljivo je sniziti temperaturu vode. Takođe, kupanje je poželjno prorediti na svaki drugi dan, naročito tokom zimskih meseci.

Korišćenje prozračnih tkanina – Odeća koju bebe nose može da bude jedan od najvećih problema za njemu kožu. Pamučne prozračne tkanine su preporučljivije u odnosu na sintetičke materijale. Takođe, ovo važi i za bebinu posteljinu i ćebad kojom je pokrivate.

Češće menjanje pelena – Bebe koje imaju izuzetno osetljivu kožu zahtevaće od vas da im češće menjate pelene. Suva pelena je najsigurniji način da svog mališana sačuvate od izrazito crvene i bolne kože. Pelenski osip je čest kod beba i mada kod većine prolazi relativno brzo kada se regija tretira kremama koje isušuju osip, to nije slučaj i sa onim mališanima kojim imaju osetljivu kožu.

Ž.J.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group