Kako lažni osmeh na poslu može uticati na naše zdravlje?

Da li vas šef tera da komunicarate sa klijentima sa stalnim osmehom na licu?

Sada imate ozbiljan razlog da se ne pridržavate ovog zahteva. Nova studija, objavljena u Journal of Occupational Health Psychology, pokazala je: lažne emocije negativno utiču na naše telo, odnosno povećavaju rizik od alkoholizma.

Istraživači sa Univerziteta u Pensilvaniji i Univerziteta u Bufalu sproveli su anketu među 1500 zaposlenih Amerikanaca. Pokazalo se da su oni koji su prisiljeni da stalno komuniciraju sa ljudima i imitiraju (ili potiskuju) svoje emocije skloniji da se "opuste" nakon napornog radnog dana uz alkohol.

Najviše od svega, prema rečima naučnika, umara lažna ljubaznost. Najteže je biti ljubazan kada vam neka osoba nije simpatična, osećate se neprijatno i koju najverovatnije više nećete susresti. Najteže je konobarima i prodavcima. Prema rezultatima studije, medicinskim sestrama i socijalnim radnicima je lakše da se nose sa stresom: oni se "iskreno" smeju "iskreno" jer znaju da će to pomoći osobi da se oseća bolje.

M.L.

foto:7sisters.ru

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group