Ana Vintur odlazi sa čela američkog izdanja Vogue magazina – kraj jedne ere, početak nove

Ovo nije oproštaj, već prelazak na novi nivo.

Datum 26. jun 2025. ostaće upisan u istoriji mode kao prekretnica. Ana Vintur, žena-simbol koja je oblikovala globalno viđenje stila, uticaja i moći modne industrije, zvanično je objavila da se povlači sa pozicije glavne urednice američkog Vogue magazina nakon neverovatnih 37 godina. Ipak, ne radi se o oproštaju, već o prelasku u strateški vrh – tačnije, o uzdizanju na višu funkciju.

Ana Vintur nastavlja da obavlja ulogu Chief Content Officer kompanije Condé Nast, kao i globalne direktorke svih izdanja Vogue. Vest je saopštena unutar Vogue redakcije, a Ana je izjavila:

„Najveće zadovoljstvo mi je sada da inspirišem novu generaciju urednika da osvoje svet medija sa sopstvenim idejama i vizijom.“

Ovim rečima, Ana ne samo da prepušta rukovodeće mesto, već svesno otvara put budućnosti, kako bi njena vizija živela i dalje, ali u novoj formi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Ana Vintur – žena koja je iznova definisala savremenu modu

Karijera Ane Vintur u Vogue magazinu nije bila samo impresivna – bila je revolucionarna. Već prvo naslovno izdanje, u novembru 1988. godine, ostalo je upamćeno: kombinacija luksuznog kardigana Christian Lacroix ukrašenog dragim kamenjem i običnih Guess farmerki. Poruka je bila jasna – moda je spoj kontrasta, kulture i slobode.

Više od urednice, Ana je postala simbol moći. Sa prepoznatljivim strogo isfeniranim bobom, tamnim naočarima Chanel i ledenim pogledom, postala je ikona pop kulture. Lik Mirande Prisli, koju je u filmu „The Devil Wears Prada“ maestralno odigrala Meril Strip, bio je samo blaga karikatura Ane Vintur.

Pod njenim vođstvom, Vogue nije bio samo modni časopis. Postao je globalna platforma za nove glasove, prostor za političke i društvene poruke, kao i poligon za promociju mladih dizajnera preko inicijative CFDA/Vogue Fashion Fund.

Žena koja je postala živa legenda

Njena moć nije proizilazila isključivo iz osećaja za estetiku, već iz strateškog vođstva. Ana je vodila Condé Nast kroz izazovne periode za štampane medije, balansirajući između tradicije i modernih trendova. Njeno najprepoznatljivije dostignuće ostaje Met Gala, spektakularan događaj koji je pod njenim nadzorom prerastao u najglamurozniju noć mode, umetnosti i pop kulture. Njene odluke su neretko izazivale kontroverze, ali je uvek bila prisutna kada su u pitanju društvena pitanja – bilo kroz izbor naslovnih strana, javne stavove ili političku podršku.

Vogue bez Ane – ali ipak sa njom

Povlačenje Ane sa čela američkog Vogue ne znači i njeno povlačenje iz sveta mode. Naprotiv, njena uloga globalne strateginje Condé Nasta daje joj još veću odgovornost. Ana Vintur će i dalje nadgledati sva svetska izdanja Vogue (njih 11), kao i prestižne naslove poput Vanity Fair, GQ, Allure, Glamour, Wired, AD, Bon Appétit i Traveler.

Potraga za novim glavnim urednikom američkog Vogue magazina već je proglašena istorijskim trenutkom – ne samo za magazin, već za celu modnu industriju. Njen naslednik suočiće se sa izazovima poput tiraža štampanih izdanja, dominacije društvenih mreža i potrebom da sadržaj bude više od estetike – da ima poruku i svrhu.

Pitanje nije samo „ko će naslediti Anu“, već kakav Vogue želimo u 21. veku? Svetu treba magazin koji ne kopira trendove, već ih oblikuje. Magazin koji stil vidi kao izraz slobode, a ne puke forme. Magazin koji otvara vrata za nova lica i autentične priče.

Ana Vintur je bila stroga, perfekcionista i beskompromisna. Upravo zato je stvorila mit oko svog imena – ne zato što je to želela, već zato što ga je svesno gradila.

Nasleđe Ane se ne briše – ono menja oblik. A budućnost Vogue može biti istinski nova samo ako sačuva njene najvažnije lekcije: da je moda kultura, a da lepota nosi odgovornost.

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group