Ovaj test će vam reći da li ste (i koliko) zavisni od svog mobilnog telefona

Tehnologija pametnih telefona je izmišljena početkom 90-ih, sa prvim iPhone modelom koji je predstavljen 2007. i prvim Androidom 2008.

Do 2010. godine, 35% Amerikanaca je posedovalo sopstveni pametni telefon, a tokom narednih 11 godina, ta cifra je porasla na 85%.

Sve veća upotreba mobilnih telefona stvara „zavisnost“ i ovo može izgledati pomalo dramatično. Pogotovo zato što verovatno koristite svoj iPhone ili Android isto koliko i vaši prijatelji i porodica (ili mi). Ketrin Prajs, autorka knjige „Kako raskinuti sa telefonom“, ističe da je upravo učestalost ovih ponašanja razlog zašto ih treba ispitati.

„Samo zato što su ova ponašanja i osećanja tako univerzalna ne znači da su bezopasna“, piše Prajs. "Umesto toga, to je pokazatelj da je problem možda veći nego što mislimo." Ako želite da znate da li se upotreba mobilnog telefona može klasifikovati kao zavisnost, možete da uradite brzi test koji će vam reći istinu.

Odnos koji imate sa svojim mobilnim telefonom pod mikroskopom

Test „Smartphone Compulsion“ razvio je Dejvid Grinfild, osnivač američkog centra za zavisnost od interneta i tehnologije i pomoćnik kliničkog profesora psihijatrije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Konektikatu. Sastoji se od 15 pitanja „Da ili Ne“, kao što je „Da li se nerado opirete da ostanete bez svog mobilnog telefona ili pametnog telefona, čak i na kratko?“ i "Kada jedete da li je vaš mobilni telefon ili pametni telefon uvek na stolu?"

Što više potvrdnih odgovora date, veća je verovatnoća da ste zavisni od svog mobilnog telefona. Ako odgovorite sa „da“ na više od 5 pitanja, Dejvid Grinfild klasifikuje upotrebu kao „problematičnu“.

Zašto je upotreba pametnog telefona problem?

Budimo iskreni. Jedini način da postignete manje od 5 potvrdnih odgovora na ovom testu je da nemate pametni telefon. Dakle, recimo da ste postigli više od 5 „Da“. Da li je tako loše? Prema nauci, jeste. Prosečan korisnik sada provodi skoro četiri i po sata dnevno na svom mobilnom telefonu, prema nedavnim relevantnim podacima. Ovo je drastično promenilo način na koji se odnosimo jedni prema drugima i nama samima. Prisustvo pametnog telefona zapravo može smanjiti kvalitet naših međuljudskih odnosa sa drugima, dok široka upotreba društvenih mreža može dovesti do pojačanog osećaja izolacije.

Kako "raskinuti" sa svojim mobilnim telefonom

Ako želite da smanjite upotrebu pametnog telefona, postoji četvoronedeljni program „odvikavanja od zavisnosti“ koji može pomoći:

1. nedelja: Snimite i pratite upotrebu

Tokom ove nedelje ćete preuzeti i početi da koristite aplikacije za praćenje koje vam tačno govore koliko vremena provodite na telefonu. U ovoj fazi možda ćete takođe morati da izbrišete neke od vaših mobilnih aplikacija, stvarajući 'fizičku barijeru' kako ne biste toliko često uzimali telefon.

2. nedelja: Promena navika

Kada procenite problem, možete početi da menjate svoje ponašanje. Na primer, možete da promenite gde punite telefon ili da instalirate blokator aplikacija. Ovo vam može pomoći da smanjite vreme korišćenja pametnog telefona.

3. nedelja: Preuzmite kontrolu

Postoji niz vežbi koje vam mogu pomoći da se osećate manje neprijatno bez mobilnog telefona. Uložite vreme koje ste možda provodili na telefonu u druge aktivnosti, kao što su slušanje muzike, meditacija ili kratka šetnja.

4. nedelja: Novi odnos sa vašim mobilnim telefonom

Konačno, odlučite kako želite da koristite svoj mobilni telefon od sada. Možda želite da slušate svoje omiljene podkastove, ali ne morate biti budni do kasno u noć na Tik Tok-u. Kontrola vam može pomoći da postavite zdrave granice pomoću pametnog telefona, ali i da poboljšate kvalitet vaših ličnih odnosa.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group