Kako je izgledao feminizam pre mnogo godina, a kako izgleda sada

Kako su se menjala ženska prava?

Feminizam je ideologija čiji je cilj definisanje, uspostavljanje i branjenje jednakih političkih, ekonomskih, kulturalnih i socijalnih prava žena. Zalaže se za oslobođenje žena od nasilja, seksizma i tradicionalnih ženskih uloga (domaćice, supruge, majke, seksualnog objekta) i za prihvatanje žene kao celokupne ličnosti.

Pravo glasa  

Politika je sve, što znači da je ona sastavni deo našeg života. Zamislite da su tek krajem XIX veka žene dobile pravo glasa! Do tada, polovina Strašno, zar ne? U Rusiji, žene su dobile pravo glasa 1917. godine. Saudijska Arabija bila je jedna od poslednjih zemalja koja je dozvolila ženama da učestvuju na izborima: 2011. godine, vlasti su najavile dodeljivanje prava glasa ženama od 2015. godine.

Pravo na obrazovanje

Ovde stvari nisu tako loše kao sa pravom glasa, ali feministkinje i dalje vide korene mnogih zla moderne "nejednakosti" polova u različitim oblastima obrazovanja za muškarce i žene. Na primer, do kraja 19. veka verovalo se da je žena prvenstveno majka i čuvar porodičnog ognjišta, što znači da bi trebalo da dobije odgovarajuće obrazovanje. Domaćinstvo, rukotvorine, ples i muzika (da zabavljaju goste) bile su glavne aktivnosti u „rasporedu“ tipične „buduće žene“. Međutim, krajem 19. veka žene su dobile pravo da pohađaju univerzitete i sada, na ravnopravnoj osnovi sa muškarcima, mogu imati gotovo svaku profesiju.

Pravo na imovinu i lične finansije

Interesantna činjenica: u SAD početkom 19. veka sav novac koji je žena zaradila automatski postaje vlasništvo njenog muža. Ova situacija bi nam se činila očiglednom nepravdom, zar ne? Naravno, mi smo svesni da postoji porodični budžet, ali vaš novac pripada vama po zakonu, i samo vi odlučujete kako ćete ga potrošiti.

Jednaka prava u braku  

Radikalne feministkinje koje demonizuju muškarce poriču instituciju braka, tvrdeći da je to "porobljavanje" žene. Zaista, pre dve stotine godina, žena je zapravo bila vlasništvo njenog muža, a koncept "razvoda" u principu nije postojao. Deca su takođe smatrana imovinom očeve porodice, a ako je žena bila nekako “kriva”, mogla je da izgubi priliku da komunicira sa njima. Međutim, stvar nije u potpunosti u instituciji braka, već u patrijarhalnoj strukturi društva u celini: žena je prvo pripadala njenom ocu, a zatim mužu. Tako je uvek bila “nadgledana” jer se nije smatrala punopravnom osobom (u našem modernom smislu). Sada je u razvijenim zemljama brak uglavnom formalnost, jer partneri mogu živeti zajedno i odgajati decu bez sklapanja braka.

Pravo da raspolažete svojim telom

Feminizam je tradicionalno podeljen na nekoliko talasa, a predstavnici poslednjeg (trećeg) upravo su branili prava žena na svoje telo. Pravo na abortus i jednak pristup kontracepciji jednako je važan kao i politička jednakost. To uključuje i pravo na telesni integritet i zaštitu od nasilja u porodici (koje, nažalost, do sada rade samo u razvijenim zemljama).

Feministkinje još uvek imaju puno posla ovde. Nadamo da će se vremenom situacija promeniti na bolje, ali za sada želimo svima jednakost!

M.L.

foto:instyle.ru

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group