U režiji dvostruke dobitnice Oskara, Šarmin Obaid-Činoj i Triš Dalton, dokumentarac je premijerno prikazan na Tribeka festivalu 2024. i sada je dostupan za gledanje na platformi Hulu.
Među onima koji su doprineli (zajedno sa samom dizajnerkom i njenom porodicom) narativu o životu i karijeri dizajnerke su Opra Vinfri, Fran Lebovic i Hilari Klinton, žene koje je oblačila i koje imaju moć i istaknuto mesto u stvaranju sveta.
Već iz ovih činjenica lako je zaključiti da je ovo film koji su radile žene, za žene. I to je nešto vredno pohvala!
Istina je da smo se čim smo videli da je izašao „Diane von Furstenberg: Woman in Charge“, zapitali šta još zanimljivo možemo da naučimo o DVF ženi, koja je, koliko znamo, izmislila wrap haljinu? Jer tu je njena karijera počela i stala.
Diane Von Furstenberg je verovatno živela filmskim životom - mnogo pre nego što je ovaj film snimljen. Na prvi pogled njena priča može izgledati kao bajka (udala se za princa sa kojim je imala decu). Ali ako malo zadržite dah, uskoro ćete videti da nije tako, to je i dalje autobiografija jedne poznate ličnosti.
Mediji i kritičari film karakterišu kao „feministički”. Ali ako smatramo da predstavlja neki pokret feminizma, mora da je to bilo ono za šta su se žene borile 80-ih - da se emancipuju i istraže ko su zaista koristeći gomilu muškaraca.
Dokumentarac u nastavku dobro teče, nudi bogat fotografski materijal i dobro balansira između smešnih i dirljivih trenutaka. Priča o devojci iz Evrope, ćerki preživelog iz koncentracionog logora i žrtve antisemitizma, koja se udala za nemačkog princa, a zatim (zahvaljujući svojim vezama i smelosti) odletela u Sjedinjene Države da osnuje modnu imperiju.
Nakon što nam je dala do znanja da je njen muž mnogo flertovao i varao je sve vreme sa muškarcima i ženama, raskinula je sa njim jer je jednog dana shvatila da ne živi kao jedinka, što bi ona volela. Ovo zvuči pomalo čudno jer kasnije u filmu izjavljuje da ga je volela sve dok nije umro od side i da je uvek bila uz njega. Često spominjanje njenih seksualnih podviga i avantura, njenih žurki u Studiju 54 sa najliberalnijim menadžerima Amerike, učinilo je da se osećamo kao da se ova žena trudi da nas ubedi da je živela život u kom se verovatno pronašla. A tu je i referenca na trojku sa Dejvidom Bouvijem i Mikom Džegerom koju je odbila kao predlog... Stvarno? Izneverila si nas Diane! To bi bila zaista dobra priča za nas.
Kada njena deca kažu da su se osećala zanemareno odrastajući sa bakom jer su im roditelji bili mladi i živeli svojim životom, priča postaje malo zanimljivija.
A feminizam? Ako je feminizam 2024. i dalje sve o novcu, seksu i moći, ali u rukama žene umesto muškarca, onda je film "Diane von Furstenberg: Woman in Charge" eminentno feministička priča. Ono što ćemo zaključiti iz ove priče od sat i 37 minuta je da je na pitanje zašto želi da se bavi modom i šta želi da ponudi ženama svojom odećom, vrlo iskreno je odgovorila da je moda samo njeno sredstvo za dobijanje novca. I pozdravljamo ovu iskrenost.