Da bismo preživeli potreban nam je četiri puta dnevno: o čemu govorimo?

Deca koja su lišena njega gube imunitet i slabije napreduju. Neophodan je za uspostavljanje i održavanje zdravih odnosa. Prema rečima naučnika, ne treba ga tretirati kao dodatak životu, već kao jedan od njegovih temelja. O čemu pričamo?

Svako od nas je sigurno iskusio divne osobine zagrljaja. Iako svakodnevno ne razmišljamo o tome kako ovaj mehanizam lečenja funkcioniše, naučnici ovu čudesnu moć dodira istražuju godinama. Jednu od najznačajnijih studija na ovu temu je u prošlom veku sproveo mađarski psihijatar Rene Spic. Na osnovu posmatranja dece u dva vrtića, Spic je izjavio da nam je potreban zagrljaj ne samo zbog sreće, već i zbog kvalitetnog života uopšte.

Deca u prvom vrtiću su bila u kontaktu sa majkama, a deca u drugom sa časnim sestrama. Kao što možete pretpostaviti, majke su grlile svoju decu, a časne sestre su bile ograničene na hranjenje i vaspitanje. Efekti takvog postupka bili su skoro poražavajući - čak jedna trećina beba koje nisu imale zagrljaj obolela su od opakih bolesti, a mnoga deca su i umrla. Oni koji su preživeli imali su slab imunitet i probleme sa prekomernom težinom. Za uzvrat, deca iz prvog dečjeg vrtića su bila zdrava i pravilno se razvijala.

Zagrljaj: zavođenje dodirom

Možda ste ikada čuli za metod zavođenja dodirom. Ukratko, to se sastoji u činjenici da treba što pre uspostaviti suptilni fizički kontakt sa osobom koja vam se doapda. Kao što kažu treneri zavođenja - na ovaj način ne samo da ćemo brže slomiti led, već ćemo ukazati i na sebe kao potencijalnog dobrog partnera. Iako je zavodljivost dodira dobila veoma lošu reputaciju, sama ideja ima jaku naučnu osnovu. Kao primer ćemo spomenuti dva najpoznatija istraživanja. Autor prvog je bio francuski istraživač Nikolas Gueguen. Tokom eksperimenta, njegov mladi asistent proveo je 21 dan u razgovoru sa ženama u noćnom klubu. Drugi su izveli tri istraživača koji su ispitali 240 žena na ulici. Obe studije su pokazale da gotovo neprimetno dodirivanje značajno poboljšava šanse za dobijanje odobrenja od suprotnog pola. U klubu, dodir je povećao statistiku dobijanja dozvole za ples od 43 do 65 odsto, a na ulicama je dobijao broj od 10 do 20 odsto.

Oksitocin: zašto bi se grlili?

Koja je tajna dodira sa stanovišta biologije? Naučnici se slažu da iza svega stoji tzv. hormon ljubavi - oksitocin. Ova supstanca je odgovorna za izgradnju međuljudskih odnosa i osećaj sreće i sigurnosti. To je očigledno ne samo kada mi mazimo voljenu osobu, već i životinju, strance, pa čak i plišane životinje. Ono što je posebno važno, oksitocin smanjuje nivo kortizola ili hormona stresa. Moderni tempo života znači da mnogi od nas stalno žive u stresu, što rezultuje usporavanjem naših vitalnih funkcija, kao što je metabolizam. To znači da nas stres polako ubija. Sa ove tačke gledišta, svakodnevno maženje je izuzetno prijatan način da spasite svoj život.

Da li vas svakodnevno neko grli, ili to radite previše retko?

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group