Limun za posvetljivanje kose: da ili ne?

Prirodna potraga za sjajnim, osunčanim pramenovima može vas dovesti u neočekivanu nevolju...

Promena godišnjih doba u vama budi želju da isprobate nešto svetliju boju kose? Frizerski salon može biti skup, ali će sasvim sigurno odmah dati vidljive rezultate. No, vi ipak želite nešto prirodnije. Zar ne bi bilo lakše i jeftinije da jednostavno nanesete limunov sok na kosu? Možete to učiniti čak i dok radite na laptopu ili čitate knjigu - multitasking u svom najboljem izdanju.

Iako je trik sa sokom od limuna prisutan već neko vreme, ponovno interesovanje može biti posledica modernog fokusa na prirodna rešenja za negu kože i kose. Pojasnićemo da li ovo funkcioniše ili ne, da li je to održiva alternativa tretmanima boje kod kuće ili u salonu i kako da negujete kosu kada koristite limunov sok ili tradicionalnu boju.

Hoće li vam sok od limuna posvetliti kosu?

Da, mogućnost za to svakako postoji. Limunov sok može da promeni ton vaše kose zbog reakcije koja se javlja kada je izložena UV zracima. Način na koji kosa menja boju kada je izložena suncu rezultat je oštećenja od UV zraka, pokazalo je istraživanje. Veća je verovatnoća da će se to dogoditi ako za početak imate prirodno svetliju boju kose.

Za maksimalan efekat, ono što je potrebno je sunce plus limunov sok. Limunov sok pojačava efekat koji sunce prirodno ima na kosu - kiseline u limunu razgrađuju kutikul kose, omogućavajući sunčevim zracima da prodru dublje. Samo kiseline iz limunovog soka bi to mogle učiniti u teoriji, ali ovo je veoma neefikasan način osvetljavanja kose: potrebno je mnogo vremena i daje osrednje rezultate, kažu stručnjaci.

Da li je bezbedno i efikasno?

Nema dostupnih istraživanja o prednostima ili bezbednosti upotrebe limunovog soka za posvetljavanje kose. Uz nekoliko retkih izuzetaka, sok od limuna i UV zraci su generalno bezbedni, ali možda nećete dobiti izgled kakav želite, a verovatno i nije najzdravija praksa. Problem su nepredvidivi rezultati. Ako imate tamniju kosu, limunov sok i sunčeva svetlost verovatno neće dati vašu idealnu boju. A ako vam je kosa već svetlija i pokušavate da je poboljšate limunovim sokom možda ćete dobiti mesingani izgled.

UV zraci takođe utiču na strukturu kose, što može izazvati sušenje i učiniti kosu lomljivijom. Ako je vaša kosa već ofarbana, UV zraci mogu da dovedu do bledenja boje - tako da takođe možete svojoj kosi naneti više štete nego koristi. Kombinacija kiselina limunovog soka i UV zraka može značiti izbledelu, suvu i lomljivu kosu.

Da li je prirodno zaista bolje kada je u pitanju boja kose?

Jedan od razloga zašto bi limunov sok mogao biti privlačan je činjenica da je voćni sok i zbog toga izgleda kao prirodnija opcija. Ako ste zabrinuti za bezbednost obične farbe za kosu, imajte na umu izjavu Američkog društva za borbu protiv raka da „većina studija nije pronašla jaku vezu između upotrebe farbe za kosu i raka, ali je svakako potrebno više istraživanja“.

Jedinjenja u limunovom soku su takođe hemikalije a ponekad prirodni sastojci mogu izazvati više problema od sintetičkih. Takođe, valja imati na umu da je "prirodno" samo marketinški termin koji ne znači nužno sigurniji ili efikasniji. Prirodni proizvodi često sadrže botaničke ekstrakte koji izazivaju iritaciju, alergijske reakcije kože i reakcije u vezi sa izlaganjem suncu.

Dakle, osim ako nemate prirodno veoma svetlu plavu kosu, sok od limuna (plus sunce) može da stvori nedosledne ili osrednje rezultate - a ne sunčani izgled koji tražite. U većini slučajeva, najbolje je da se obratite profesionalcu ili koristite profesionalne proizvode za kućnu upotrebu.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group