Skincare Scares - Najopasniji aktivni sastojci

Prekomerna upotreba ovih sastojaka za negu kože može imati suprotan efekat.

Zapravo ne postoje "opasni" aktivni sastojci, ali postoje sastojci sa kojima morate biti pažljivi tokom upotrebe. Odličan primer je moćni retinol, koji, iako je sjajan za kožu ima nekoliko neželjenih efekata i zahteva veliku pažnju pri upotrebi.

Otkrivamo vam sastojke sa kojima je "odlična mera" definitivno zlatno pravilo:

Retinol

Retinol, aktivni oblik vitamina A, smatra se zlatnim standardom u borbi protiv starenja: kada ga telo apsorbuje, pretvara se u retinoičnu kiselinu, koja ubrzava ćelijski metabolizam, stimuliše proizvodnju kolagena i elastina i iscrpljuje elastin. Tako se vremenom bore izglađuju, pigmentacija se smanjuje, a koža izgleda hidrirano i sjajnije. Međutim, upotreba retinola zahteva veliku pažnju, jer ima mnogo neželjenih efekata, kao što su suvoća, ljuštenje i iritacija. Upotrebu treba započeti malim procentom i nekoliko puta nedeljno, kako bi se koža navikla i postepeno ne bi ispoljila ove neželjene efekte.

Aktivni ugalj

Veoma je popularan sastojak uglavnom u proizvodima za masnu kožu ili kožu sklonu aknama, u maskama, pilinzima, kremama i sapunima za dubinsko čišćenje, piling i detoks. Aktivni ugalj deluje kao magnet koji hvata i apsorbuje zagađivače životne sredine, sebum, mikročestice, toksine i ostatke šminke sa površine kože 200 puta efikasnije od bilo kog drugog sastojka za čišćenje. Pored toga, zahvaljujući svom antiinflamatornom delovanju, smiruje iritacije i sprečava znake preranog starenja.

Veoma je važno pridržavati se vremena nanošenja maske sa aktivnim ugljem, koje je naznačeno na pakovanju, i izbegavati korišćenje više od jednom nedeljno, jer može izazvati jaku dehidraciju kože.

AHA

Alfa hidroksi kiseline, poput glikolne i mlečne, poznate po svojim sposobnostima pilinga, uklanjaju mrtve ćelije sa kože, čineći je glatkom i sjajnijom.

Međutim, upotrebu treba ograničiti na 1-2 puta nedeljno, jer u suprotnom mogu izazvati fotosenzibilnost, ali i stanjivanje i postepenu senzibilizaciju kože, lišavajući je prirodnih ulja i ubrzavajući proces starenja.

Glina

Ovaj skromni mineral prodire duboko u pore kože upijajući nečistoće, vrši detoksikaciju, leči rane, regeneriše tkiva, neutrališe bakterije i deluje protiv starenja. Njenu integraciju u kozmetičke proizvode i uglavnom maske za lepotu započeli su Njujorčani i holivudske ličnosti, dok su u Evropi pioniri u njegovoj upotrebi dame iz Londona. Međutim, prekomerna upotreba može imati negativne efekte na kožu. Tačnije, upotreba glinenih proizvoda više od jednom nedeljno, može izazvati dehidraciju kože, ali i poremetiti ravnotežu kožne barijere.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group