Koji su sve razlozi za uklanjanje mladeža i da li je to opasno?


Mladeži nastaju tokom celog života. Sa nekima se rađamo, a drugi se pojavljuju kako godine prolaze. Svaki čovek posle 30. godine u proseku ima od 10 do 40 mladeža na telu. Često se može čuti da mladeže ne treba dirati, a da li je to tačno i u kojim se sve slučajevima mladeži uklanjaju pitali smo stručnjake.

U najvećem broju slučajeva mladeži su nakupine pigmentnih ćelija, a boja im može biti od svetlo do tamnokestenjaste. Kako vreme prolazi, oni mogu menjati boju, oblik i veličinu.

S obzirom na to da postoji veliki broj zabluda kada je reč o mladežima, na tu temu razgovarali smo sa dr. spec Svetlanom Bogdanović, estetskim hirugom i osnivačem poliklinike Diva, koja je prva na naše prostore, pre više od 25 godina, uvela radiotalasnu metodu kada je reč o uklanjanju promena na koži.

“Ustalilo se mišljenje da mladeže ne treba dirati. To nije tačno jer se svaki zdrav mladež može odstraniti bez ikakvog rizika po zdravlje. Čak je preporučljivo ukloniti one mladeže koji pokazuju bilo kakve promene – crvenilo, svrab, promenu boje, veličine, oblika, probadanje u predelu mladeža ili ako ih često povređujemo kada se nalaze na nezgodnom mestu. Na taj način se sprečava da dođe do malignog melanoma”, navodi dr Bogdanović.

Savet lekara specijalista iz poliklinike Diva je da se barem jednom u godini dana obavi pregled mladeža:

“Veoma je važno uočiti promenu na vreme. U poliklinici Diva obavlja se klinički i dermoskopski pregled mladeža. Dermoskopija je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se dobija uvid u strukturu različitih promena i izraštaja na koži, kao i ispod površine kože, koje su nevidljive golim okom. Pomoću nje se postavlja pouzdana dijagnoza kada je reč o mladežima ili pigmentnim lezijama. To nam omogućava da pravovremenom reakcijom, uklanjanjem mladeža, smanjimo, odnosno uklonimo i rizik da promena bude opasna po zdravlje.”

Na osnovu pregleda lekari specijalisti donose odluku da li je mladež potrebno odstraniti i da li će se uklanjanje mladeža obavljati tehnikom radio-talasa ili klasičnim hirurškim putem.

“Najčešće se, ako je mladež veličine do 6 milimetara i ne pokazuje promene koje ga svrstavaju u predtumorska stanja, odlučujemo za sofisticiranu radiotalasnu metodu jer je komforna za pacijenta, procedura kratko traje – od 20 do 40 sekundi po mladežu, nema šavova ni vidljivih ožiljaka. Ova metoda je zato odličan izbor i kada je reč o uklanjanju bradavica, keratoza, ksantelazmi, ateroma i drugih promena na koži”, ističe dr Svetlana Bogdanović.

Kada se mladež odstrani u poliklinici Diva, bez obzira na to kojom se od dve navedene metode uklanja, obavezno se šalje na histopatološki pregled u cilju zdravstvene bezbednosti pacijenta.

Za više informacija, posetite link: DIVA POLIKLINIKA

Zakažite tretman ili besplatne konsultacije: +381 63 338 334

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group