Zašto je majčino mleko najbolje za zdravlje deteta

Majčino mleko je najbolja namirnica koju dete može da dobije.

Ono je napravljeno kako bi apsolutno zadovoljilo potrebe naše vrste. Ono što ga čini besprekornim jeste činjenica da zadovoljava sve aspekte: ishranu, vezu majke i deteta, stimulaciju i imunitet. Dakle, sve što treba jednom novorođenčetu i sve ono što nijedna alternativa ne može da pruži, bar ne kompletno kao majčino mleko.

Humano mleko je idealna hrana za dete od prvog dana života, jer je kompletna namirnica i obezbeđuje sve hranljive sastojke koje su odojčetu potrebne u prvim mesecima života. Njegov sadržaj nutrienata je pogodan za još uvek nezreo crevni sistem, za rast i razvoj mozga i kao priprema za sve one promene koje telo trpi u prvoj godini života. Njegove komponente se nalaze u takvom odnosu da nijedna ne sprečava apsorpciju neke druge. Ima u sebi antiinfekcijske supstance zvane imunoglobulini, koji pomažu razvoj imunosistema u prvim mesecima života. Hemijska forma u kojoj se nalaze gvožđe i cink, optimalna je za najbolje moguće iskorišćenje.

U majčinom mleku nalazi se poseban tip ugljenog hidrata, koji je neophodan za formiranje crevne flore koja štiti i sprečava razvoj bakterija i parazita, koji su štetni. Fizički kontakt sa majkom doprinosi ojačanju psihoafektivne veze. Majke koje doje, u većini slučajeva imaju neplodne periode koji traju duže nakon rođenja deteta, od majki koje ne doje. Dojenje odmah nakon porođaja izaziva kontrakcije materice i ona se brže vraća na staru veličinu i položaj. Takođe je i najprirodniji način da vratite staru težinu i izgubite suvišne kilograme. Majčino mleko dostupno je u svakom momentu i na svakom mestu, a temperatura savršeno odgovara detetu. Takođe, higijena je primerena.

Deca koja nisu pila majčino mleko imaju veći rizik da razviju veliki broj bolesti, poput dijareje, ekcema, grčeva, jakih respiratornih infekcija, zapaljenje srednjeg uha, kao i neke vrste meningitisa, između ostalog. Razne studije pokazale su zaštitni faktor majčinog mleka protiv bolesti koje se mogu razviti u kasnijoj dobi, poput astme, dijabetesa tipa 1 i autoimunih bolesti.

Dobrobiti za majku su: smanjenje rizika za razvoj raka dojke, jačanje imunosistema i jačanje povezanosti sa detetom, zbog kontakta kože sa kožom. Takođe, prednost je i ekonomske prirode, jer je dojenje svakako mnogo jeftinije od dohrane. Čak i ako kupujete dodatke ishrani, koji imaju za cilj da povećaju laktaciju, opet ćete uštedeti. Takođe, nećete imati obavezu da grejete mleko, sterilišete flašicu I cuclu… Zamislite da ovo radite usred noći.

Za društvo i državu takođe predstavlja uštedu, jer sprečava razvoj mnogih bolesti koje zahevaju hospitalizaciju. Pored toga, odojčad koja se hrane kravljim mlekom više je izložena riziku od:

Dehidratacije (budući da koriste više vode iz svog tela za formiranje urina od dece koja su dojena).

Nedostatka kalcijuma, zato što velike količine fosfora koje se nalaze u kravljem mleku sprečavaju njegovu apsorpciju.

Dijareje, budući da zaštitna flora koja se formira kod dece na kravljem mleku, nije ni blizu toliko dobra kao kod odojčadi na majčinom mleku.

Anemije, jer se gvožđe iz kravljeg mleka ne apsorbuje tako dobro kao iz majčinog. Pored toga, kravlje mleko izaziva mikrokrvarenja u crevima odojčeta, koja takođe doprinose nastanku anemije.

Amonijakalnog dermatitisa zbog velikog broja proteina u kravljem mleku koji se izbacuju putem urina u vidu amonijaka, koji izaziva dermatitis. 

Zbog svega navedenog, važno je da podržimo majke koje žele da doje, jer je to nešto najlepše što povezuje majku i dete.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group