Kako naučiti psa da pliva

Ako imate psa i volite da idete na plažu, povedite i svog ljubimca sa sobom. Ali, prvo naučite psa da pliva.

Da li svi psi znaju da plivaju?

Među ljudima postoji percepcija da apsolutno svi psi znaju da plivaju. Ali, to nije istina. Naravno, svaki pas će ostati na vodi i pokušati da se kreće instinktivno. Ali, kako će to učiniti - zavisi od nekoliko faktora.

Prvo - rasa

Dakle, postoje rođeni plivači, a tu su i psi koji imaju previše kratke noge, kratku njušku ili masivne grudne kosti.

Drugi faktor - ličnost

Dok se neki psi zabavljaju i raduju vodi, drugi su uplašeni i plaše je se.

Kada početi?

Kada mogu početi časove plivanja? Psa ne bi trebalo učiti plivanju ranije od tri meseca starosti i samo pod uslovom da je pas dobio sve potrebne vakcine. Ali isto tako je važno da pronađete odgovarajuće vreme i mesto. Potrebna je određena temperatura vode i mesto koje odaberete treba da bude udobno za kućnog ljubimca.

Koje mesto da izaberete?

Ako je pas mali, možete da pokušate sa prvim časovima plivanja u kupatilu. Ako je velika rasa, izaberite obližnje jezero ili reku. Birajte reke koje nemaju jake struje, i imaju plitko dno. Takođe je potrebno da se izabere mesto gde nema previše ljudi jer oni mogu dodatno uplašiti psa.

Kako da naučite psa da pliva?

Treba da delujete metodično i postupno. Evo nekoliko osnovnih koraka:

Prvo, samo upoznavanje psa sa vodom. Napunite vodom ruku, dajte svom ljubimcu da omiriše i vidi da to nije nište strašno. Mokrom rukom mazite psa i prskajte ga vodom.  

Uzmite ljubimca i polako se spustite sa njim u vodu, kako bi voda dotakla psa.

Možete sa ljubimcem sedeti na obali i dozvoliti mu da se postepeno upoznaje sa vodom. Bolje je koristiti povodac kako biste mogli da kontrolišete situaciju.

Kada ste u vodi on instinktivno treba da počne da se kreće nogama. Držite ga i kada ste sigurni da sve funkcioniše, pokušajte da pomerite svoje ruke i dajte psu priliku da pliva sam. Tada možete pokušati da bacite u vode igračake za kućne ljubimce.

Korisni saveti za vlasnike:

Ako ljubimac još nije spreman da uči i ne želi da ide u vodu, budite strpljivi i dajte mu vremena. Ako to ne uspe, možda vaš kućni ljubimac nije rođen za plivanje.

Hvalite ga i bodrite.

Budite oprezni i ni pod kojim okolnostima ne gubite iz vida ljubimca, ako ste došli do jezera. Zapamtite da se psi često udave zbog nemara njihovih vlasnika.

Pre početka obuke pažljivo pregledati vodu. Prvo, proverite dno: ne treba da bude previše klizavo i strmo. Osim toga, ne bi trebalo da ima polomljenih flaša i drugih opasnih predmeta.

Zaboravite na obuku i plivanje ako je vaš kućni ljubimac bolestan, umoran, uzbuđen ili je u lošem raspoloženju.

Ne učite psa da pliva ukoliko je pretoplo. Sunce može dovesti do pregrevanja ili sunčanice.

Da biste izbegli ogrebotine ne uklanjajte odeću, ostanite u majici ili košulji jer bi pas mogao nesvesno da vas povredi noktima.

Držite određenu distancu ako plivate zajedno.

Potrudite se, budite strpljivi i budite sigurni da će vaš pas naučiti da pliva!

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group