Pravoslavna Nova godina 2019: tradicije i zanimljivosti

Nova godina i Božić su već iza nas, ali nemojte žuriti da skinete ukrase sa jelke, jer je pred nama još jedan zimski praznik, Stara (srpska) Nova godina.

Ovaj jedinstveni praznik se slavi u nekoliko zemalja sveta i pored toga što nije zvaničan, mnogi ljudi ne zaboravljaju na to.

Ali kog dana se slavi, koje su tradicije i znaci koji treba da budu poznati onima koji slave ovaj praznik?

Šta je pravoslavna Nova godina?

Ova Nova godina se slavi 1. januara, samo prema Julijanskom kalendaru. Ovaj nezvanični praznik se pojavio u vezi sa promenom hronologije. Zbog razilaženja gregorijanskog i julijanskog kalendara za 13 dana, možemo proslaviti dve nove godine odjednom - u noći 31. decembra i 1. januara i od 13. januara do 14. januara.

Odavno je uobičajeno da se u Srbiji 13. januara slavi pravoslavna Nova godina. Naši preci okupili bi se tog dana sa celom porodicom i servirali bogatu večeru. Pripremale su se i knedle za svečani sto, ali ne obične, već sa iznenađenjem - u fil su se dodavale paprika, šećer ili novčić, a u zavisnosti od toga ko je došao do knedle, svi su dobili neku vrstu predviđanja za Novu godinu. Na svečanoj večeri bilo je uobičajeno ne samo skupljati rođake i prijatelje za jednim stolom, već i ugostiti sve koji su došli u kuću. I ako je neko bio u svađi, ovog dana bi trebalo da se pomire. Osim toga, na ovaj dan se spali simbolični snop sena i skoči preko vatre, obilazi oko kuće i posipa se žitaricama, želeći vlasnicima bogatstvo i blagostanje cele godine.  

Ovog dana se ne pozajmljuje novac jer će u suprotnom čitava godina će proći u siromaštvu i dugu.  Smatralo se da prvi gost koji kroči u kuću treba da bude muškarac - to je znak blagostanja i prosperiteta. Ako uradite dobro delo za „staru“ Novu godinu, vratiće vam se deset puta.

M.L.

cosmo.com.ua

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group