Deset zapovesti za negu biljaka

Za mnoge od nas, biljke su deo porodice, deo naše kuće i naših života.

One, kao i ljudi, zahtevaju nežnost i ljubav kako bi mogle da rastu i budu jake i zdrave. Iz tog razloga, pripremili smo za vas deset zapovesti za negu biljaka i komentarisaćemo o đubrivu, zalivanju, vrućini, zemljištu, nutrijentima, flekama na biljkama...

Dakle, sve ono osnovno što treba da znate kada održavate svoj vrt, kako bi on bio što lepši.

Prelazimo na deset zapovesti koje treba da sledite obavezno. Radi se o jednostavnim, opštim pravilima.

- Nikada ne zalivajte biljku onom količinom vode kolika je saksija. Pre zalivanja treba da se uverite koliko vlage ima oko korena biljke, jer nije neophodno da sva zemlja u saksiji bude puna vode.

- Ne stavljajte đubrivo ukoliko je zemlja oko korena suva, jer đubrivo može spržiti koren. Nije ni dobra ideja da zalivate neposredno nakon đubrenja, jer će voda odneti sve hranljive sastojke iz đubriva dublje u zemlju. Trebalo bi najpre zaliti zemlju oko korena, a potom pođubriti. To je najpravilniji redosled.

- Nemojte đubriti biljku ukoliko sumnjate da je bolesna. Đubrivo nije lek i neće nimalo pomoći. Njegova uloga je da stimulišu rast biljke, njen napredak, a ne da leči.

- Visoka temperatura može dovesti do toga da biljka izgubi veliki deo vlage zbog isparavanja i zato moramo biti oprezni sa simptomima koji ukazuju da je biljka žedna, poput pojave mrlja tamnih boja na listovima (svetle ili tamno braon fleke), prerano opadanje listova, kao i povijenost listova koji odaju tužan izgled.

- Pokidajte žute listove, kao i suve grančice ili one polomljene. Ovo su nekrozna tkiva, koja mogu biti plodno tlo za razvoj gljivica i bakterija, od kojih biljka kasnije može oboleti.

- Ukoliko ste utvrdili da vaša biljka boluje od neke gljivice ili od bilo kog drugog patogenog agensa, zatražite pomoć specijaliste iz ove oblasti, pre nego što se bolest proširi i na ostale delove vaše bašte, dvorišta, terase...

- Biljke takođe mogu patiti od stresa i najviše ih pogađaju nagle klimatske promene kao i nedostatk hranljivih sastojaka u zemljištu. Čuvajte ih od negativnih uticaja spoljašnje sredine poput suše, vrelih klimatskih talasa, izuzetno niskih temperatura, vetra i previše vlage.

- Kratak talas hladnoće može se tolerisati, ali dugotrajna izloženost niskim temperaturama može oštetiti tkiva biljaka u samo jednoj noći. Najefikasnija zaštita je da unesete biljku unutra kada je hladno i prekrijete je tkaninom koja će joj dozvoliti da diše.

- Nedostatak svetlosti može dovesti do pojave crnih mrlja na listovima biljke, dok ni ostali njeni delovi neće biti u najboljem stanju. Isto tako, kada fleke imaju žutu boju to može ukazati da je zemljište siromašno hranljivim sastojcima. Zalivanje vodom koja je bogata gvožđem trebalo bi da pomogne da se biljka oporavi od nedostatka nutrijenata.

- Nemojte pokušavati da gajite biljke dok se prethodno dobro ne raspitate o tome kako i gde ih treba čuvati, odnosno, kakav stepen vlažnosti im treba, koja temperatura im prija kao i koje zemljište. Nemojte ih nikako nositi sa sobom kada putujete ili kada nemate vremena da ih gajite. Zapamtite da su to živa bića koja se naviknu da određenu sredinu i nova sredina za njih je stres.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group