Vreme nije lek za sve: nauka ispituje sindrom "slomljenog srca"

Postoji popularno uverenje da će stanje slomljenog srca biti otklonjeno tokom vremena. Ali sada nauka ima dokaze da to nije sasvim tačno.

Sindrom „slomljenog srca“ poznat je kao Tacocubo stresna kardiomiopatija. Medicinski tim sa škotskog univerziteta istražio je ovaj fenomen i uticaj vremena na njega. Rezultati naučnika kažu da vreme ne utiče na oporavak slomljenog srca. Sindrom slomljenog srca prvi put je opisan u Japanu početkom devedesetih. Uzrokuje povećani stres kao posledica životnih događaja kao što je smrt bliske osobe, učešće u nesreći ili loše osećanja nakon prekida ljubavne veze. Ljudi koji pate od slomljenog srca mogu osećati pravi bol u grudima i oko srca, a ako doktor pregleda stanje, nema znakova blokade ili nepravilnog rada. Ipak, pacijenti se mogu osećati veoma loše, jer srčani mišići funkcionišu nepravilno, kao posledica stresne situacije.

Tim naučnika zaključio je da vreme nije lek za slomljeno srce. Iako regularni kardiogram nije pokazao nepravilnosti, pacijenti su izjavili da se ne osećaju dobro i da ne mogu učestvovati u napornim aktivnostima, kao i da nemaju snage da pravilno izvrše svoje radne zadatke.

Zbog toga se danas koriste napredniji medicinski testovi, kao što su kardiomagnetna rezonanca i spektroskopija i na taj način se zaključuje da anomalija u srcu i dalje postoji. Ovo istraživanje donelo je važne zaključke koji mogu pomoći svakom pacijentu u budućnosti da se tretira kao poseban slučaj, kako bi se razumeli tačni uzroci sindroma. Nalazi na osnovu revizije će dovesti do pravilne terapije, koja će obnoviti energiju srčanog mišića i izlečiti ga (ili barem poboljšati stanje) slomljenog srca.

M.L.

foto:kafepauza.mk

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group