Šta sve može da utiče na vaše hormone

... A nikada niste ni pomislili o tim „nasumičnim“ stvarima.

Različite stvari mogu uticati na hormonalne promene, od stresa, naglog gojenja i mršavljenja do lekova i mnogih drugih. Međutim na neke stvari ne možete da utičete, kao što je na primer stres. Iako je lako sebi reći „Neću danas da se nerviram“, ipak je teško zaista to i učiniti. Ali, možete smanjiti koliko-toliko izlaganje nekim stvarima i tako sačuvati svoje hormone i spasiti sebe od svakojakih problema. Pogledajte koje stvari mogu uticati na hormone, a da ni u jednom trenutku niste ni pomislili na njih.

1. Slatkiši

Konzumiranje previše slatke hrane može dovesti do otpornosti na insulin, gde vaše ćelije uopšte ne reaguju na njega. Kada unesete u organizam previše glukoze (šećera), vaše telo nema više prostora da ga pretvori u glikogen - koji se koristi za energiju. U takvim slučajevima, jetra pretvara višak glukoze u masti - koje vode do „začarnog kruga“ gojenja i šećerne zavisnosti.

2. Loše prospavana noć

Sigurno vam je dobro poznat osećaj kada se u toku noći osećate istovremeno puno energije i preumorno. Možete okriviti svoje hormone za to. Jedna loše prospavana noć podiže nivo kortizola koji vas drži budnim i umornim i koji stvara neprospavane noći jednu za drugom. Manjak sna takođe može uticati na hormone gladi, podižući nivo hormona grelina i smanjujući nivo leptina, hormona za sitost. Hormon rasta i insulin su takođe uključeni u ovo - zato što je loše spavanje povezano sa gojenjem i visokim procentom telesnih masnoća.

3. Lak za nokte

Ovo zapamtite kao najtužniju vest godine: istraživanje u oktobru prošle godine je otkrilo da se u lakovima z anokte nalazi hemikalija - trifenil fosfat, koji ima veliki, negativan uticaj na hormone.

Ova supstanca nije samo potencijalni toksin, već postoje i još tri - formaldehid (služi za učvršćivanje nokta) i teratogeni - toluen i dibutil ftalat. Za ftalate je dozano da utiču na kvalitet proizvodnje jajašca u jajnicima i da podižu nivo rizika od pobačaja. Na svu sreću, počeli su da se proizvode “prirodni” lakovi koji ne sadrže nikakve opasne supstance.

4. Previše vežbanja

Ovo je za sve one koje vole da vežbaju: više nije uvek više kada je reč o fitnesu. Dok je vežbanje bitan deo zdravog života i održavanja balansa hormona, ono iih ipak može poremetiti. Neke vežbe stavljaju telo pod veliki stres, a tada se povećava nivo kortizola - kod trčanja i okretanja u krug.

Sko ste smanjili nivo masnoća na procenat ispod normale, na taj način možete poremetiti nivoe estrogena i progesterona, što će uticati na vaše raspoloženje, glad, a može i zaustaviti ciklus. Naša preporuka je da vežbate redovno, ali da ne preterujete.

5. Nedovoljno vežbanja

Sa druge strane, sedeći način života neće učiniti ništa bolje sa vašim hormonima. Vežbanje umanjuje stres, a ako ne vežbate ili se ne krećete skoro uopšte, to može uticati na tiroidnu žlezdu koja reguliše hormone i metabolizam.

6. Vaš šampon koji koristite

Ako šampon koji koristite sadrži parabene, onda je zaista opasan. Jedno davnoistraživanje je otkrilo da se parabeni “bore” sa estrogenom i da na taj način stvaraju hormonski disbalans,

7. Šminka i proizvodi za negu kože

Parabeni se pored proizvoda za negu kose, mogu pronaći u ostalim proizvodima koje koristite. Prosečna žena nanese na kožu oko 515 sintetičkih hemikalija denvno, što može uticati na tiroidnu žlezdu u zavisnosti od ostalih sastojaka. Da biste ovo izbegli, koristite prirodne proizvode, koji se lako mogu pronaći u bilo kojoj boljoj apoteci ili kozmetičkoj radnji.

V.R.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group