Sinhronizacija ciklusa: kako pomoći telu da bude što efikasnije

Kako sinhronizovati menstrualni ciklus sa načinom života?

Sinhronizacija ciklusa - to uopšte ne znači da vi i vaša sestra ili drugarice imate mesečne cikluse istog dana. Radi se o sinhronizaciji vašeg načina života sa menstrualnim ciklusom.

U modernom društvu ženama se pripisuju mnogi kvaliteti koje moraju posedovati. Uvek moramo biti neumorne, energične, zabavne, baviti se sportom, jesti na pravi način i motivisati sve ostale da to rade. Uopšteno, ne smeta nam, samo to nije uvek moguće prvenstveno iz bioloških razloga: naša sredstva za život su usko povezana sa našim ciklusom, osećamo se različito u različitim danima, ali se smatra da bi, bez obzira na to, devojka trebalo biti isto energična i aktivna. To nije tako: naprotiv, prilagođavanje ciklusu nije samo ispravno, već i korisno. I ne brinite - to nije znak slabosti.

Sinhronizacija ciklusa uključuje podešavanje vašeg načina života, treninga i ishrane, u zavisnosti od određenog dana menstrualnog ciklusa. Neko misli da je ovo zastarela tehnika, neko je naziva biohakovanjem. Ali činjenica ostaje: može pomoći u stabilizaciji hormona ili neredovnim ciklusima, povećati libido, ublažiti simptome PMS-a i održati telo u dobrom stanju.

U različitim fazama ciklusa, količina hormona u telu se menja, tako da se vaše emocije, raspoloženja, potrebe i nivoi energije menjaju. Ukupno, postoje 4 faze.

MENSTRUALNA FAZA (1–5. dan)

Nema smisla objašnjavati da je ova faza jedna od najtežih, jer počinje neposredno krvarenje. U isto vreme imate i nuspojave: često plačete, vaše grudi su osetljive, uvek želite slatkiše, ili patite od bolova u leđima i trbuhu, slabosti i anksioznosti. U svim slučajevima, potreban vam je mir. U ovoj fazi doživljavate najveći pad energije. Nivo estrogena i progesterona je smanjen.

Šta jesti: hranu bogata gvožđem i vitaminima B kako bi se nadoknadio gubitak energije i krvi.

Kako trenirati: izaberite časove joge ili duge šetnje. Bolje je da se uzdržite od treninga visokog intenziteta. Nije samo niska energija, već i vaše telo oseća više bola, a intenzivna opterećenja mogu izazvati dodatni stres u telu i povećati kontrakcije materice.

Kako održavati mentalno zdravlje: pokušajte da ne planirate ozbiljne sastanke ovih dana, jer ćete najverovatnije osetiti slabost i nelagodnost.

FOLIKULARNA FAZA (6-14. dan)

U ovoj fazi, estrogen i progesteron se ponovo povećavaju, osećate punu energiju, mozak radi jasno i aktivnije. Ponovo radite i spremni ste da osvojite svet. Uživajte: ovo je vrhunac našeg blagostanja u ciklusu.

Šta jesti: jela bogata vitaminom E za održavanje zdravlja jajnika. Slatki krompir, orasi, spanać i brokoli će to učiniti. Takođe, nemojte zaboraviti na proteine i zelenilo kako biste održali nivo estrogena. Kako trenirati: ova faza je idealna za treninge visokog intenziteta. Volite cross-fit? Neka vas ništa ne zaustavi.

Kako održavati mentalno zdravlje: u ovom trenutku najbolje je održavati sastanke i organizovati sastanke s prijateljima. Takođe planirajte ovih dana rešenje nekih važnih zadataka, jer je vaš mozak na vrhuncu aktivnosti.

OVULACIONA FAZA ( 15–21. dan)

U ovom trenutku vi ste na vrhuncu seksualnosti. Najverovatnije je da je u ovim danima ciklusa vaš seksualni život zaista aktivan. Takođe ne zaboravite da u ovoj fazi postoji velika šansa za trudnoću, pa ako planirate dete, ne propustite trenutak. Tokom ovog perioda, estrogen, progesteron i testosteron su na vrhuncu. Šta jesti: povrće (kupus, brokoli, rotkvice, repa) će pomoći da se ukloni višak estrogena, a hrana sa magnezijumom, kao što je tamna čokolada ili spanać, stabilizuju hormone.

Kako trenirati: imate toliko energije da će čak i teški trening imati više osnažujući nego naporan efekat.

Kako održavati mentalno zdravlje: idite na sastanak, pozovite prijatelje, porazgovarajte sa psihologom. U ovoj fazi počinjete da razmišljate posebno jasno.

LUTEINSKA FAZA (22–28. dan)

Energija počinje da opada, vaše telo se priprema za novu menstrualnu fazu. Estrogen i progesteron, koji dostižu vrhunac, naglo opadaju ako jajne ćelije nisu oplođene. Ovo objašnjava nepostojanje vašeg dobrog raspoloženja i pada energije.

Šta jesti: Izaberite jela koja će vam pomoći da se smirite, na primer, korenasto povrće ili vruće supe. Hrana bogata vitaminom C, kao što su agrumi ili papaja, pomoći će u proizvodnji progesterona i eliminaciji estrogena.

Kako trenirati: počnite smanjivati intenzitet treninga, ali nemojte odustati od njih. To će vam pomoći da se nosite sa slabošću i oticanjem. Idite na jogu ili pilates.

Kako održati mentalno zdravlje: ostanite kod kuće i obavite kućne poslove. Uključite se u odmor tokom menstrualne faze, tako da je najbolje izvršiti sve manje zadatke unapred.

SAVETI

Možete pratiti faze koristeći pametni telefon, na primer, preuzimanjem aplikacije MyFlo. Aplikacija ne samo da prati faze, već daje savete o načinu života i ponašanju u jednom ili drugom trenutku. Pored toga, ona će vam reći šta se tačno dešava sa vašim telom u različitim danima ciklusa, a to je veoma pogodno za razumevanje sopstvenog tela. Ne prisiljavajte sebe da radite nešto teško kada doživite maksimalnu slabost. To je normalno i uopšte nije potrebno da nekome dokažete bilo šta. Imamo puno pravo da se opustimo u određenim danima i da čitavo vreme ležimo kod kuće na kauču dok gledamo TV emisije.

 M.L.

Foto: instagram.com/jelena.marija

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group