Kako koristiti propolis

Da biste bili zdravi i lepi, nije neophodno trošiti velike sume novca. Danas govorimo o propolisu - prirodnom proizvodu koji se koristi u raznim kozmetičkim proizvodima.

Šta je propolis?

Propolis je prirodna smolasta smesa koju prave pčele. Sadrži mnoge lipofilne materijale koji se sakupljaju iz listova i pupoljaka različitih biljaka, kao i voska i enzima pljuvačke - b-glukozidaze. Pčele ga koriste u izgradnji i popravci košnica, za pukotine i izravnavanje zidova. Propolis im omogućava da se zaštitite od ekstremnih klimatskih uslova, pa čak i mikroba. Propolis je korišćen i u drevnim civilizacijama - Egipćani i Rimljani su ga koristili kao konzervans, antiseptik i antipiretik. Sastav propolisa zavisi od biljaka iz kojih su pčele sakupljale. Odnos obično izgleda ovako: 50% smola, 30% voska, 10% eteričnih ulja, 5% polena i 5% minerala i organska jedinjenja. Sve zavisi od klime, tako da je gotovo nemoguće pronaći isti propolis koji ste koristili prošli put.

Kako primeniti propolis?

Propolis se može primeniti lokalno, iako neki preferiraju da koriste tablete ili kapsule za stimulaciju imuniteta. Eksperimentalne studije pokazuju da je sigurna koncentracija za odrasle oko 1,4 mg / kg dnevno ili 70 mg / dan. Pošto je ovo proizvod koji potiče od biljaka i insekata, može izazvati alergijsku reakciju kod nekih ljudi, tako da ako ste prethodno doživeli negativnu reakciju na med ili polen, vrlo je verovatno da vam je propolis kontraindikovan.

Za lečenje bolesti usta

Zbog svojih antibakterijskih i antiinflamatornih svojstava, propolis može pomoći u sprečavanju karijesa, gingivitisa i bolesti desni. Neke bakterije kao što su streptokoke nalaze se na površini zuba, formiraju plakove, a polifenoli u propolisu vam dozvoljavaju da ih blokirate. Možete koristiti propolis za ispiranje usta - dovoljno da ga razredite vodom. Za borbu protiv virusa i bakterija, propolis se bori protiv virusnih bolesti - na primer, herpesa tipa I. Posebno je efikasan protiv bakterija koje zahvataju gornji respiratorni trakt, zahvaljujući flavanoidima. Aktivna jedinjenja u propolisu mogu inhibirati mikrobnu ćelijsku podelu, poremetiti ćelijski zid i membranu, inhibirati sintezu proteina i na kraju ubiti patogene bakterije. Ako mislite da ćete se razboleti, dodajte propolis u čaj.

Za zarastanje rana, opekotine i tretmane akni

Flavonoidi sadržani u propolisu dovode do ubrzanog zarastanja rana iznutra.. Istraživanja su takođe pokazala antibakterijsko dejstvo propolisa, tako da se može koristiti za lečenje akni. Najčešće se kombinuje sa uljem čajevca ili aloja verom kako bi se ubrzao proces i uklonili ožiljci. Takođe možete dodati malo propolisa vašoj kremi ili koristiti kao masku koja se može oprati.

Za rast kose

Propolis promoviše rast kose, najverovatnije zbog visokog sadržaja polifenola. Omogućava da poboljšate cirkulaciju krvi, a samim tim i snagu folikula kose. Pored toga, neke fitokemikalije deluju kao antifungalno sredstvo koje sprečava gubitak kose. Da biste iskoristili prednosti propolisa, možete napraviti maske za koren kose i nakon nekoliko procedura primetićete kako je porastla.

Propolis je takođe pokazao efikasnost protiv raka dojki, jetre, pankreasa, mozga, kože, bubrega, bešike, prostate, debelog creva i krvi. Ovaj efekat je posledica antioksidativnog dejstva smole. Osim toga, aktivni sastojci ne dozvoljavaju tumorima da se razvijaju u njihovim krvnim stanicama, a takođe sprečavaju metastaze i nuspojave od hemoterapije.

M.L.

heroine.ru

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group