7 mitova o zimskim prehladama u koje ne treba verovati

Uzimanje vitamina C neće sprečiti prehladu!

Sa manje sunčeve svetlosti i više hladnih dana, zima nije baš najzdraviji period u godini. Ali, da li se zaista često razboljevamo jer je napolju hladno?

U nastavku ćemo jednom zauvek opovrgnuti mitove o zimskim prehladama.

Mit 1: možemo se prehladiti ako smo predugo napolju

Verovatno ste to čuli mnogo puta - da ćete se razboleti ako ste predugo na hladnom vazduhu. Ali istina je potpuno drugačija. Biti na otvorenom je zapravo jedna od najboljih stvari koje možete učiniti da sprečite bolest. Zapravo, činjenica da sta na hladnom vazduhu nema nikakve veze sa činjenicom da ćete se razboleti. Prehlade su uzrokovane virusima ili bakterijama koje su češće zimi, kada provodimo dosta vremena u zatvorenom prostoru.

Zaključak: zbog vremena provedenog na otvorenom, bićete manje podložni virusima i bakterijama.

Mit 2: vitamin C može da spreči prehladu

Vitamin C je antioksidant i neophodan je za naš imuni sistem. Mnogi čak veruju da konzumiranje ovog vitamina u velikim količinama zimi može da spreči prehladu. Istina je potpuno drugačija - rezultati 29 studija su pokazali da redovni unos vitamina C ne sprečava prehladu, ali može smanjiti težinu simptoma i vreme oporavka.

Mit 3: pileća supa ubrzava oporavak

Možda vas je majka odgajala tako da verujete da prehladu može sprečiti topla pileća supa. I da, nešto je sigurno - pileća supa može imati pozitivan efekat na imuni sistem zbog sposobnosti da stimuliše rad belih krvnih zrnaca. Bela krvna zrnca pomažu u borbi protiv infekcija u telu, što nas čini boljim. Iako nije sasvim jasno da li supe ili topli napici imaju slične koristi za imunološki sistem, vrele tečnosti, kao što su čaj i supa, mogu pomoći u smanjenju simptoma prehlade ili gripa jer olakšavaju bolove u sinusima i grlu.

Mit 4: gubite telesnu toplotu kroz glavu - zato nosite šešir ili kapu

Svi smo čuli za to i možda zbog ove vere nikada ne puštamo našu decu bez kapice na glavi. Ali da li zaista gubimo ogromnu količinu toplote kroz naše glave, ako ne nosimo kape? Ovo je više od mita. Jedino je istina da gubimo toplotu sa bilo kog dela tela koje nije prekriveno odećom, ali ako zaboravite šešir, nećete se razboleti.

Mit 5: nije dobro trenirati na hladnoći

Možda niste motivisani da trenirate na hladnoći, ali ako mislite da niske temperature imaju loš uticaj na vaše zdravlje, onda niste u pravu. Savršeno je dobro trenirati zimi, ali važno je da se zagrejemo i ranije.

Mit 6: suva koža je samo bezopasan zimski strah

Svrab, iritacija i suva koža mogu biti iritantna i neugodna posledica hladnog i suvog vazduha. Treba li ga uzeti kao nezaobilazno zimsko zlo? Nema šanse. Suva koža, ako nije pravilno tretirana, može biti infuzija infekcije. Veoma je važno da suva koža bude hidrirana, jer kada koža postane suva, na njoj se mogu pojaviti male pukotine, koje čine vaše telo podložnijim infekcijama. Da biste to sprečili, nanosite losion dva puta dnevno (posle tuširanja i pre spavanja) na kožu, na delove tela koji su skloniji suvoći, a na ruke više puta tokom dana.

Mit 7: vaše alergije nestaju u zimskim mesecima

Zima donosi dobre i loše vesti ljudima koji imaju problema sa alergijama. Ako ste alergični na polen, onda svakako obožavate zimu, ali ako ste osetljivi na alergene u zatvorenim prostorima, kao što su pseća dlaka ili grinje, onda se alergije pogoršavaju zimi.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group