Šta jesti pre spavanja? Pobijamo mitove!

Jeste li čuli da uveče ne smete jesti ugljene hidrate jer ćete se udebljati? Ako želite da smršate, treba li da odustanete od večere? A najbrže ćete zaspati nakon čaše mleka?

Ovo su mitovi! Zaboravite ih što je pre moguće! Prema poslednjim studijama, večernji meni bi trebalo da izgleda potpuno drugačije.

Radi linije, mnogi od nas odbijaju večeru i gladuju u krevetu. Ali kako možete mirno zaspati kad je stomak prazan? Prvo se prevrćete s jedne strane na drugu, pokušavajući da zaboravite na glad, a kad konačno uspete, dobijete noćne more u kojima se bacite na mirisnu krišku hleba sa hrskavom korom. Ujutro se probudite besni i gladni ... i umorite se potpuno nepotrebno.

Stare preporuke o ishrani su stvar prošlosti. Naučnici su sproveli istraživanje koje je pokazalo da večera ne samo da ne ometa gubitak kilograma, već pomaže da izgubite kilograme. Štaviše - više ne morate da sanjate o hlebu, uveče možete pojesti sendvič bez kajanja.

Lagani obrok, koji se jede 2-3 sata pre spavanja, potreban je za održavanje normalnog nivoa glukoze u krvi noću. Ovo je izuzetno važno jer su velike fluktuacije nivoa šećera u organizmu često odgovorne za debljanje. Zašto se ovo događa? Jer hipoglikemija, koja se može javiti kad ogladnite, pre ili kasnije dovodi do osećaja gladi. Takođe reguliše nivo drugih hormona: insulina i adrenalina. Fluktuacije u njihovom nivou možete osetiti kao anksioznost i uznemirenost. Nećete moći dugo da spavate ili ćete se probuditi noću. U međuvremenu, redovan, dubok san pomaže u održavanju zdrave težine. Oprez! U preporuci: "jedite lagani obrok", ključna reč je lagani. Porcija treba da bude mala. Takođe zaboravite na prženu, tešku hranu - nakon takve večere preopterećeni stomak će se pobuniti. Nastaće probava, gorušica, nadutost itd. Probudićete se besni, umorni i ... teži. Pa šta jesti kako bi sistem za varenje primio potrebnu energiju i hranjive sastojke, a da se ne umori od varenja?

Testenina će vam umiriti živce i regenerisati ih. Složeni ugljeni hidrati plus povrće - ovo je recept za savršenu večeru. Proizvodi poput integralnih testenina, žitarica, integralnog hleba ili žitarica imaju nizak glikemijski indeks. To znači da se energija iz njih oslobađa polako, dugo vremena obezbeđuje osećaj sitosti, a koncentracija šećera ostaje konstantna tokom dužeg vremena. Imaju i druga dragocena svojstva - podižu nivo hormona u krvi koji vam pomažu da se opustite, smirite i kao rezultat toga zaspite. Takođe podstiču proizvodnju hormona rasta, što ubrzava regeneraciju tela. Dodatak povrća sa svoje strane znači da zahvaljujući vlaknima koja se nalaze u njima, možete brže probaviti svoju večeru. I - prema naučnim istraživanjima - vitamini i minerali se bolje apsorbuju tokom spavanja.

Neki nutricionisti tvrde da je najbolje jesti proteinski obrok uveče, na primer, sir ... Pa, ko je u pravu? Najbolje je da to sami proverite. Isoribajte sami i saznajte posle kojih obroka se osećate bolje i mirnije spavajte. Uzmite predloge naučnika i nutricionista kao nagoveštaj. Ali na kraju procenite sami šta je najbolje za vas.

Sok od trešnje umesto mleka

Da li vam je baka uveče davala toplo mleko sa medom, govoreći da bi trebalo da zaspite posle njega? Pa, verovatno ste zaspali slatko umireni njenom uspavankom, a ne mlekom. Njegove aminokiseline blokiraju proizvodnju serotonina u telu koji ima opuštajući i umirujući efekat. Med brzo povećava nivo šećera u krvi, što dovodi do povećanog lučenja insulina. U trenutku će naglo pasti i osećaćete glad.

Sok od višnje - ovo voće sadrži puno melatonina koji reguliše ritam sna i budnosti. Studije su pokazale da nakon što popijemo čašu soka bolje spavamo i 25 minuta duže. Trešnje su takođe bogat izvor mnogih jakih antioksidanata, tako da ćete se probuditi ne samo odmorniji, već i lepši.

 claudia.pl

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group