Regulišite telesnu masu i svoje zdravlje!

Prekomerna telesna masa jedan je od ključnih uzročnika mnogih bolesti, kako onih poznatih od ranije, tako i „savremenih”.

Te bolesti se sve brže šire, skoro pa epidemično, dok je nacija sve gojaznija. Porast slučajeva gojaznosti u Srbiji učinila nas je vodećom nacijom po stopi umiranja od kardiovaskularnih bolesti kod osoba starijih od 50 godina.

Gojaznost znači probleme sa zdravljem

Višak telesne mase uzrok je dijabetesa tipa 2, visokog krvnog pritiska, raznih kardiovaskularnih oboljenja, pa i pojedinih vrsta karcinoma. Osim toga, gojazni ljudi imaju mnogo veći rizik od fizičkih povreda pri obavljanju jednostavnih, svakodnevnih aktivnosti, a i mnogo lakše mogu da oštete potporni i motorni aparat, odnosno kičmu, članke, zglobove. Postoji i veliki potencijal da obole od različitih mentalnih poremećaja, poput depresije ili anksioznosti. Na kraju, i sama gojaznost se smatra bolešću.

Promena ishrane na putu za zdravlje

Kako biste sprečili razne zdravstvene probleme, važno je da na vreme pripazite na svoju telesnu masu. Ona se najbolje i najkvalitetnije gubi ukoliko nam je ishrana balansirana i trening redovan. Formula je opšte poznata. Međutim, ukoliko počnete samo sa promenom režima ishrane, već na samom startu mnogo toga možete postići.

Za početak, treba da pripazite na broj kalorija koji unosite na dnevnom nivou. Pravilno konzumiranje hrane podrazumeva unos 2.200 kalorija, što znači da treba izbaciti minimum 500 kalorija dnevno ukoliko želite da vidite promene. Naime, dokazano je da nema potrebe da izbacujete određene namirnice iz svog menija, ali ima potrebe da ih konzumirate izbalansirano. Rešenje je da odmerite veličinu porcije koja vam je neophodna i da toliko hrane spremite. Kada su vam „gladne oči” ili samo želite da se „opustite”, setite se da je mnogo teže smršati, nego se ugojiti.

Slatko bez griže savesti – uz niskokalorijske zaslađivače

Ono što se do sada pokazalo kao najteže prilikom pridržavanja odgovarajućeg načina ishrane, bilo je izbacivanje slatkiša i generalno šećera, koji je poželjno svesti na minimum. Ukoliko smatrate da je to „nemoguće”, postoji rešenje, a to su niskokalorijski zaslađivači ili zaslađivači sa 0 kalorija. Oni ne povećavaju apetit, ne doprinose taloženju kilograma, omogućavaju raznovrsniju ishranu, i uživanje u slatkom ukusu bez griže savesti.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group