Da li naočare sa zaštitom od plavog svetla zaista imaju efekat?

Kasno popodne je, suze vam oči i ne vidite dobro, a glavobolja samo što nije krenula...

Da li vam je ovakva situacija poznata i da li znate o čemu je reč? Mi ćemo vam otkriti – u pitanju je “digitalno naprezanje očiju”. Ako radite ispred kompjutera čitav dan, šanse da ste sve simptome imali su veoma velike, a ukoliko svake večeri pred spavanje ne možete da odolite da uđete na neku društvenu mrežu – onda mogu biti još gori. Pošto vaš posao zavisi od tehologije, ne možete tek tako umanjiti njeno korišćenje. Međutim, rešenje možete pronaći u zaštiti od plavog svetla, poznatijem kao “blue light stakla ili filter”.

Pre svega, šta je plavo svetlo?

To je tip svetla koje koriste kompjuterski monitori,m obilni telefoni, televizori i spadaju u formu LED, fluorescentnog i sunčevog osvetljenja, prema američkoj akademiji za oftamologiju. Međuti, digitalno naprezanje očiju ne izaziva plavo svetlo – već gledanje u jednu tački bez trptanja tokom dužeg vremenskog perioda. Plavo svetlo sa druge strane utiče na spavanje jer odlaže ispuštaje melatonina, hormona spavanja i ometa biološki ritam.

Kako naočare protiv plavog svetla utiču?

Za razliku od klasičnih naočara za vid ili sočiva, ove posebne naočare imaju blagu žutu nijansu na staklima koja filtrira plavo svetl. Neke naočare imaju i specijalna stakla koja umanjuju period gledanja bez treptanja. Pošto su igranje očnog nerva i nejasan vid takođe jedna od sporednih efekata lošeg spavanja, posle nekog vremena ćete primetiti razliku, odnosno da vam se ovi problemi ređe pojavljuju.

Mnogi koji su isprobali ove naočare su primetili veliku razliku i smanjeni pritisak u očima, tako da je odgovor pozitivan!

V.R.

foto: www.t3.com/

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group