5 problema sa stopalima koji se pojavljuju posle 20. godine

Ljudsko stopalo se sastoji od 19 mišića, 26 kostiju, 33 zglobova, 107 ligamenata, tetiva i živaca, što ga čini jednim od najosetljivijih delova tela.

Ipak, prema britanskom koledžu, prosečna osoba prepešači u svom životu oko 241.401 kilometar, što je ekvivalentno šestostrukom obilasku oko sveta.

Govorimo o problemima sa stopalima, koji mogu značajno smanjiti kvalitet života, odakle dolaze i šta treba učiniti da ih izbegnete.

Gljivice

Da li vam se koža ljušti na nogama, a na petama su pukotine koje bole pri hodanju? Najverovatnije se suočavate sa gljivičnom infekcijom, poznatom i kao atletsko stopalo. Gljivice možete dobiti sasvim jednostavno: kada idete u teretanu, saunu ili bazen, ako hodate bosi, radite pedikir s loše napravljenim alatima ili nosite uske cipele u kojima se stopala neprestano znoje. Samo skrivanje noga u čarapama nije najbolje rešenje. Bolje je da se nahranite antibakterijskim mastima i novim cipelama, u suprotnom će se toksini koje luče gljivice početi širiti krvlju po telu i smanjiti imunitet.

Suva stopala

Ako je problem isključivo kozmetički, a ne govorimo o gljivičnoj infekciji, najverovatnije se njegov razlog krije u lošoj nezi i uskoj obući. Da bi suvoća prošla i da nema vremena da izazove pojavu pukotina, preporučuju se kupke na bazi bilja, koristiti piling maske natopljene kiselinama, hranjiva ulja i hidratantne kreme za stopala. Takav način nege ne samo da će pomoći u suzbijanju strumuma i omekšati kožu stopala, već će i povećati njenu zaštitnu barijeru. Naravno, pod uslovom da pijete više vode i zamenite cipele.

Čukljevi (Hallux valgus)

Čukljevi (Hallux valgus) karakterističan je problem ljubitelja šiljastih cipela i visokih potpetica. Započinje pojavom male izrasline na stopalu, pored palca, što dovodi so čisto estetske nelagode. Postepeno, prvi metatarsofalangealni zglob se upali, stopala nabreknu i počinju boleti tokom hodanja. Najopasnije je to što se bolest može razviti u artrozu, pa pri prvoj sumnji na halus valgus morate potražiti lekara i, naravno, kupiti ortopedske uloške. Oni će pomoći u pravilnom raspoređivanju opterećenja na stopalima, a istovremeno će ukloniti napetost sa zglobova nogu i kičme.

Ravna stopala

Jedan od najčešćih uzroka razvoja ravnih stopala je pogrešan izbor cipela. Da, dobro ste pročitali: neprestano nošenje cipela sa visokim štiklama ili, obrnuto, na ravnoj, čvrstoj platformi menja biomehaniku hodanja, a ravna stopala postaju neizbežna. Da bi sprečili bolest, ortopedi preporučuju nošenje specijalnih uložaka koji podržavaju prirodni oblik stopala, poboljšavaju cirkulaciju krvi i jednostavno vam omogućavaju da se osećate ugodno tokom dugih šetnji.

Urasli nokti

Uske cipele, nepravilno urađeni pedikir, nagnječeni prsti ili gljivične bolesti - sve što ometa pravilan rast noktiju i može uzrokovati njihovo urastanje. Ako ne počnete sa lečenjem na vreme, koža će početi da se upali i nabrekne, postaće nemoguće hodati bez bola. U ranoj fazi kompetentni majstor za pedikir takođe može rešiti problem. U naprednim slučajevima, za uklanjanje celog ili dela nokta treba da se obratite hirurgu.  

 heroine.ru

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group