Šta treba da znate o lektinu

Dodavanjem u ishranu što je moguće više hranljivih materija i raznih namirnica, možete dobiti negativni efekat na organizam.

Danas ćemo reći nekoliko važnih detalja o lektinima - proteinima koji se nalaze u mnogim vrstama povrća i žitaricama, koje se ne preporučuju svakodnevno.

Šta su lektini?

Lektini su grupa specifičnih vezujućih proteina koji olakšavaju komunikaciju između ćelija u telu. Često se pogrešno mešaju sa lecitinom - dijetetskim dodatkom koji sprečava kristalizaciju masti - ali između njih nema ništa zajedničko. Lektini su česti svuda - oni se ne nalaze samo kod životinja, već i kod biljaka, pa čak i mikroorganizama. Oni takođe sadrže azot koji je neophodan za rast biljaka. Ali ono što pomaže rastu biljke uzrokuje probleme sa ljudskom probavom.

Najčešće se problemi javljaju nakon konzumiranja sirove hrane - može doći do nadimanja ili povraćanja. Neke studije na životinjama su pokazale da aktivni lektini ometaju apsorpciju hranljivih materija, ometaju razgradnju kalcijuma, gvožđa, cinka i fosfora u organizmu. To dovodi do autoimunih reakcija i može izazvati reumatoidni artritis ili dijabetes.

Koji proizvodi sadrže najviše lektina?

Pšenica

Pšenica ima visok sadržaj lektina, a detaljne studije ukazuju na pogoršanje probave kada se konzumira. U studijama o pacovima, jedan od lektina smanjio je svarljivost i pravilnu upotrebu proteina. U drugom eksperimentu, otkrili su da pšenične klice izazivaju sintezu jedinjenja koja podstiču zapaljenje u organu. Štetni efekti lektina nađeni su i u drugim žitaricama: kukuruz, pirinač i ječam.

Soja

Istraživanja pokazuju da soja može da utiče na sekreciju određenih hormona koji kontrolišu nivo glukoze u krvi. Takođe može da utiče na rast slezine i bubrega, tako da u slučaju soje treba da budete stalno oprezni. S druge strane, soja pomaže u smanjenju holesterola, rizika od gojaznosti i dijabetesa tipa 2.

Crveni pasulj

Crveni pasulj sadrži lektin, koji može izazvati probleme sa varenjem. Nalazi se u drugim sortama, ali je najviše lektina u crvenom pasulju. Ali da bi se eleminisao dovoljno je da se tretira na visokoj temperaturi. Treba imati na umu da crveni pasulj ima nizak glikemijski indeks i pomaže u sprečavanju dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti.

Kikiriki

Istraživanja pokazuju da lektin koji se nalazi u kikirikiju može stimulisati rak kod ljudi. Za razliku od lektina ili soje iz crvenog pasulja, aglutinin kikirikija je prilično otporan na toplotu i ne može se eliminisati temeljnim kuvanjem. Odbijanje da se jede kikiriki takođe se ne isplati jer je prepun hranljivih sastojaka koji promovišu dugovečnost, naročito flavonoide.

Krompir

Lektin koji se nalazi u krompiru takođe je stabilan kod grejanja - više od 50% ostaje netaknuto čak i nakon pripreme. Naravno, ovo utiče na varenje. Ali, kora krompira je bogata vlaknima, a samo povrće je odličan izvor vitamina C, vitamina B i kalijuma.

Dakle, da li treba da izbegavate da jedete ove proizvode?

U ovom trenutku, većina lektinskih studija je rađena na životinjama, a ne na ljudima i korišćene su prilično velike porcije. U isto vreme, budite oprezni ako imate povećanu osetljivost na hranu, probleme sa stomakom i druge probavne komplikacije. Isključivanje ovih proizvoda u potpunosti iz ishrane nije vredno - svaki od njih ima svoje prednosti, koje pomažu da telo bude u dobrom stanju. Na šta morate obratiti pažnju je kako tačno obrađujete svaki proizvod. Uvek izbegavajte da jedete sirovu ili nedovoljno kuvanu hranu ako se ne želite suočiti sa efektima lektina.

M.L.

heroine.ru/

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group