Istraživanja sa Harvarda otkrivaju: 10 pravila za zdrav gubitak telesne mase

Šta naučnici sa Harvarda kažu o ishrani i gubitku težine?

„Harvard Health Blog“ je interesantno otkriće za one koji žele da saznaju savete stručnjaka iz oblasti zdravlja. Ovde ćete pronaći mnoge interesantne i poučne članke koji će vam omogućiti preispitivanje vašeg pristupa ishrani i načinu života.

U nastavku ćemo navesti 10 dobrih navika koje promovišu pravilno smanjenje telesne težine.  

1. Zapišite sve što pojedete u toku dana

Tri dana zaredom, napišite sve što jedete. Ne zaboravite da navedete veličinu porcija i koliko često jedete kod kuće i van kuće. Samo napišite sve iskreno – nema varanja!

2. Postavite cilj

Koji je vaš cilj? Da li želite da izgubite težinu da biste poboljšali svoje zdravlje? Ili možda želite da uđete u stare farmerke? Kako ćete postići svoj cilj? Da li ste spremni provesti više vremena u kuhinji? Da li ćete jesti manje količine? Budite specifični u svojim planovima i počnite sa malim stvarima.

3. Identifikujte prepreke koje vode do cilja

... i načine da ih savladate. Može li vas raspored rada sprečiti da odete u teretanu? Ako je tako, onda morate žrtvovati spavanje i probuditi se sat ranije. Možda je frižider prazan, pa nema ništa za kuvanje? Nemojte biti lenji: pogledajte na internetu nekoliko korisnih recepata, napravite spisak sastojaka i idite u kupovinu namirnica.

4. Identifikujte loše navike u ishrani

Svako od nas ima loše navike u ishrani. Nakon teškog dana, da li želite da gledate TV i jedete čips i sendviče? Preskočite grickalice i za večeru budite gladni, pa ćete rado pojesti i salatu iz frižidera.  

5. Kontrolišite veličinu porcija

Proverite standardne veličine porcija. Na primer, količina mesa na tanjiru bi trebalo da iznosi 115 grama, što je skoro jednako veličini teniske loptice.

6. Ispitajte signale gladi i zasićenosti

Glad je fizička i psihološka. Da li jedete zato što osećate pozive svog tela? Ili jedete kad ste nervozni, umorni, uznemireni? Pokušajte da se zaustavite na vreme (vašem mozgu treba 20 minuta da dobije signal "zaustavi se sa hranom" iz stomaka). Najproduktivniji proizvodi su oni koji sadrže veliku količinu vlakana (žitarice, povrće, mahunarke, voće), proteini (riba, meso, jaja) i voda.

7. Usredsredite se na pozitivne promene

Da biste promenili svoje navike, potrebno je vreme - najmanje tri meseca. Nemojte odustati ako se iznenada slomite. Koncetrišite se na ciljeve koje ste već postigli.

8. Živite po pravilu 80/20

Mnogi su upoznati sa ovim pravilom. Njegova suština je da 80% vremena treba da jedete ispravnu hranu, a 20% - kako želite. Ovo će vam pomoći da ostanite u dobrom raspoloženju.

9. Razmišljajte o zdravlju

Šetajte puno, plešite, idite na biciklizam, sakupljajte listove, kopajte u bašti - pronađite aktivnost koja vam donosi zadovoljstvo i ne umara vas. I takođe - isključite reč "ishrana" iz vašeg rečnika - samo jedite sezonsku i kvalitetnu hranu.

10. Jedite polako i svesno

Uživajte u procesu konzumiranja hrane. Uzmite vremena da osetite sve ukuse i uživate u teksturi hrane koja se nalazi na vašem tanjiru.  

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group