Kako da izaberete zdravu i efikasnu kremu za zaštitu od sunca?

Sezona godišnjih odmora počinje i pravo je vreme da se informišete kako da pravilno odaberete kremu za sunčanje.

Vrlo često pri odabiru krema za sunčanje, obraćamo pažnju samo na dve stvari, a to je: SPF (faktor zaštite od sunca) i da li je proizvod vodootporan. Često potpuno zanemarujemo sastojke u kremi. Kreme za zaštitu od sunca moraju da obavljaju svoju funkciju i zapravo nas štite od sunca i od UVA i UVB zraka, pa u svom sastavu moraju da obuhvate i solarne filtere.

Uglavnom ovde problemi počinju jer nisu svi filteri isti i ne osiguravaju zdravlje naše kože. Postoje dve osnovne vrste filtera ili blokatora za zaštitu od sunca, kao što su: fizički (ili mineralni), koji odbacuju sunce i ne dozvoljavaju mu da prodre u kožu i hemijski - hemikalije, koje zapravo apsorbuje sunčeve zrake.

Mineralni – fizički filteri

U organskim kremama za zaštitu od sunca postoje samo fizički filteri, kao što su: cink oksid i titanijum dioksid, a na deklaracijama se često mogu naći pod sledećim nazivima: latinskim titanijum dioksid, cink oksid. Kreme koje koriste samo prirodne filtere zahtevaju mnogo rada i truda od strane proizvođača, jer s obzirom na činjenicu da su mineralne, proizvođač treba da dobro uskladi formulu za zaštitu od sunčevih zraka. U 2009. godini Evropska unija je usvojila novi zakon po kome svi kozmetički proizvodi mogu imati više od 25%, cink oksida.

Fizički filteri deluju kao ogledalo koje odbija zrake i ne dozvoljava im da prodru u kožu. Oni predstavljaju mnogo manji rizik u odnosu na druge odobrene sastojke u proizvodima za sunčanje. Nude dobru zaštitu, stabilni su pod uticajem sunca i ne prodiru kroz kožu. Mogu izazvati probleme jedino, ukoliko ih udahnete.

Hemijski filteri

Hemijski filteri predstavljaju složenu vrstu molekula koji izazivaju hemijske reakcije koje apsorbuju zrake i omogućavaju im da prodru u kožu. Neki od hemijskih filtera su stvarno štetni za kožu i utiču na hormone u telu. Posebno treba da budu na oprezu trudnice i majke koje doje bebe, jer je dokazano da se ovi sastojci prenose u mleko. Hemijski filteri su mnogo zastupljeniji u sredstvima za sunčanje. Uglavnom je reč o kombinaciji od dva do šest sledećih filtera (na američkom tržištu): avobenzon, oksibenzon (oxybenzone), oktisalat (octisalate), octorilen (octocrylen), homosalat i oktinoksat (octinoxate).

Šta je tačno SPF?

SPF skraćeno od Sunburn Protection Factor (Faktor zaštite od sunca) je faktor za produženje trajanja izlaganja kože sunčevoj svetlosti pre nego što počne da reaguje. Jednostavno rečeno: ako ne stavite bilo koji SPF, koža će posle 15 minuta pocrveneti od sunca. Naravno zaštitini faktor zavisi od boje, tipa kože i varira pojedinačno za sve. Ono što je dobro jeste da, ako na proizvodu evropskog proizvođača piše SPF 30, onda taj proizvod ima i zaštitu od UVA zračenja makar 10.

Šta odabrati?

Postoje mnoge kontroverze kada su u pitanju kreme za sunčanje i često čujemo da fizički filteri ne štite dobro kao hemijski, ali iskustvo pokazuje drugačije. Naš savet je da odaberete organske kreme za zaštitu od sunca koji sadrže samo prirodne filtere i bezbednije su za kožu, ali ako želite kremu koja je mešavina fizičkih i hemijskih filtera, onda birajte kremu koja od hemijskih filtera ima sledeće: Tinosorb S i M Tinosorb, kao Mexoryl XL i Mexoryl SX.

Takođe, od izuzetne koristi u odabiru krema za zaštitu od sunca jesu filter za zaštitu od UVA zraka, koji bi trebalo da bude veći, ali kako ih prepoznati?

Evropska komisija je u septembru 2006. godine, donela Pravilnik pod kojima proizvođači moraju da koriste filtere za zaštitu od UVA zraka koji treba da bude jednaki ili veći od 1/3 SPF naznačeno na samom proizvodu. Na primer, ako krema ima SPF 30 u ovom slučaju zaštitni filter protiv UVA zraka je najmanje 10 ili više, ako je vaša krema sa SPF 50 u ovom slučaju zaštitni filter protiv UVA zraka je najmanje 15, a možda i više. To je još jedan razlog zašto da odaberete kreme za zaštitu od sunca sa višim faktorom.

Takože, želimo da napomenemo da ne postoji potpuna zaštita od sunčevih zraka. Istraživanja su pokazala da su najefikasnije kreme sa kombinacijom filtera.

Konačno neki važni saveti za zaštitu od sunca:

1. Uvek nanosite zaštitu od sunca više puta u toku sunčanja, naročito posle kupanja u moru ili jezeru ili ako se znojite mnogo;

2. Nemojte se izlagati suncu između 10 do 16 časova;

3. Nije tačno da je sunce neprijatelj ako se pravilno izlažate suncu. Sunce je jedna od najkorisnijih stvari za naše telo, pomaže u proizvodnji vitamina D u organizmu (štiti kosti, i na taj način je koristno protiv osteoporoze) i vidno poboljšava raspoloženje. Sunčeva svetlost je apsolutno od suštinskog značaja za život, kao i sve dobre stvari, ali ako odete predaleko ima suprotne efekte;

4. Nakon izlaganja suncu uvek temeljno operate kremu za zaštitu od sunca;

5. Nakon tuširanja obavezno koristite bogatu kremu posle sunčanja ili jednostavnije čisto bademovo ili kokosovo ulje koje ćete naneti na vlažnu kožu. Ono će nahraniti i omekšati vašu kožu;

6. Pijte puno vode za hidrataciju organizma i naravno kože;

7. Kao poslednje (ali ne i najmanje važno) je konzumiranje voća i povrća koje sadrže vitamin C i betakaroten koji su neophodni za lep ten i zdravu kožu, kao što su dinje, kajsija, šargarepa, pomorandža i drugo.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group