Kakvo posuđe izabrati za kuhinju

Izabrati pravi pribor i posuđe za kuhinju nije lako, pogotovo ako ste mlada domaćica. Nove tehnologije ili vremenski testirana tradicija? Ispostavilo se da može biti kompromisa.

Kada kupujete posuđe za kuhinju - šerpe i lonce - treba odabrati multi-funkcionalno posuđe visokog kvaliteta, koje će vas služiti najmanje dve godine. Naravno, nakon određenog perioda uvek možete naći novu upotrebu za stare šerpe i lonce i na taj način sačuvati životnu sredinu.

Posuđe od teflona

Posuđe od teflona je veoma popularno. Ali, ne znaju svi da je ovo posuđe štetno po zdravlje i da je prilikom zagrevanja u stanju da ispusti oko šesnaest otrovnih gasova i hemikalija. Kancerogene kiseline povećavaju nivo holesterola u krvi i izazivaju malformacije kod fetusa. Ove kiseline čak mogu da izazovu rak i mnoge druge opasne bolesti, uključujući disfunkciju unutrašnjih organa. Zato moramo biti pažljivi sa posuđem od teflona. Operite posudu normalno sunđerom, bez agresivnih ili abrazivnih sredstava za čišćenje ili metalnom strugalicom.

Inoks posuđe

Sa posuđem koje je izrađeno od legure nikla, hroma, i drugih metala morate biti oprezni. Metali iz oštećene posude mogu da uđu u hranu. Prilikom pranja ne koristite abrazivna sredstva za čišćenje.

Posuđe od aluminijuma

Aluminijum takođe može ući u hranu, posebno ako hrana sadrži kisele sastojke (kao što je paradajz). Aluminijum oslobađa aluminijumsku so koja može da izazove Alchajmerovu bolest. Generalno aluminijuma ima svuda: u vodi, vazduhu i zemljištu. Ali, potrebno je da se zaštitimo. Na primer, ne pržite u tiganju, koji je napravljen od aluminijuma, previše slana ili suviše kisela jela. Ni u kom slučaju ga nemojte koristiti ako je oštećeno. Posuđe od aluminijuma može se koristiti, ali samo ako je čistoća aluminijuma od kog je napravljeno skoro 100 odsto (99,6 odsto).

Posuđe od livenog gvožđa

Posuđe od gvožđa je poznato po dugotrajnosti i odličnoj otpornosti na visokim temperaturama. Mala količina gvožđa koji ulazi u hranu tokom kuvanja se lako izlučuje iz tela.

Posuđe od bakra

Upotreba posuđa od bakra je zabranjena jer bakar na visokoj temperaturi ulazi u hranu. Stoga, bakarno posuđe je obično zaštićeno slojem metala kao što je nerđajući čelik.

Posuđe od keramike ili stakla

Posuđe od keramike, emajla ili stakla je relativno bezbedno. Međutim, ovo posuđe vam neće trajati dugo.

Plastične posude

Plastične posude su dobrodošle u svakoj kuhinji, na primer, za skladištenje suvih i rasutih proizvoda. Međutim, plastika nije zdrava ako jelo u njoj dugo stoji, a plastično posuđe može biti obojeno supstancama koje sadrže metalne soli i mogu da dovedu do kumulativne intoksikacije. Plastika ispušta polivinil – hlorid, a sadrži i ftalate koji se iz plastike izlučuju u hranu. Ftalati štete radu jetre i pluća. Plastika se ne sme koristiti u mikrotalasnim pećnicama.

Predmeti od bambusa (vinove loze, drveta)

Posude od bambusa su potpuno bezopasne (i veoma šarmantne), međutim, kratkog daha i lako apsorbuju neprijatne mirise. Međutim, bambus možete koristiti u kuhinji na razne načine - možete kupiti dasku za rezanje, tacne, kutije za hleb, sito i još mnogo toga.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group