Kako očuvati seksualno zdravlje

Svako životno doba nosi probleme urogenitalnog trakta, a samo zdrava žena može biti aktivna, uspešna i zadovoljna.

Pod seksualnim zdravljem žene se podrazumeva pravilno funkcionisanje urinarnog i genitalnog sistema kao dva anatomska i funkcionalno neraskidiva dela.

Šta se podrazumeva pod ženskom seksualnošću?

Seksualnost je jedna od glavnih čovekovih karakteristika, koju doživljavamo i ispoljavamo mislima, osećanjima, ponašanjem, fantazijama, željama, uverenjima, stavovima, vrednostima, praksom, ulogama koje kroz život ostvarujemo, vezama sa drugim ljudima i slično. Na našu seksualnost utiču mnogobrojni faktori: biološki, psihološki, socijalni, ekonomski, religijski, kulturološki, pravni, istorijski, duhovni, tradicionalni i slično.

Ovo je definicija koju je 2006. godine dala Svetska zdravstvena organizacija, iz koje jasno zaključujemo sledeće: nije u pitanju isključivo seksualni čin, već ukupna energija koja nas pokreće ka mnogim životnim poljima.

Uloge koje dobijamo

Zdrava ženska seksualnost utiče na zdravlje i sreću pojedinca i porodice. Ona je temelj socijalnog i ekonomskog razvoja društva. Dragocenost poput ove treba čuvati, negovati i lečiti u dogovoru i razgovoru sa odabranim stručnjacima (lekarima, farmaceutima, psihoterapeutima, psiholozima), a ne u potaji i toplini našeg doma.

Svako vreme u životu žene može postati najbolje kako za nju, tako i za njeno okruženje. Važno je da ostanemo usredsređene na one uloge koje dobijamo, a ne na one koje gubimo vremenom. Mi žene veoma predano radimo na tome da unapredimo našu spoljnu lepotu u svakom dobu našeg života, koristeći kozmetiku, vežbajući i menjajući ishranu. Jednako je važno da negujemo svoju dušu, emocije, misli i ponašanje i da kroz adekvatna savetovanja i vežbe održimo svoje misli racionalnim, emocije zdravim, a ponašanje usmerimo na rešenja, ne na probleme.

Kako sačuvati ravnotežu?

Svaka žena u nekom periodu života pati od tegoba povezanih sa urogenitalnim sistemom. Brz tempo života, sve veća posvećenost poslu, neredovna ishrana, stres, hronične bolesti, nezaštićeni seksualni odnosi, trudnoća, menopauza, promena sredine, sportske aktivnosti i slično mogu dovesti do narušavanja fizioloških procesa kod žene. Normalna vaginalna flora čini najvažniju prirodnu zaštitu žene od vaginalnih infekcija. Kada se ta ravnoteža naruši, javljaju se simptomi kao što su promenjen izgled i miris vaginalnog sekreta, svrab, peckanje…

Najčešći problemi sa kojim žene dolaze kod ginekologa jeste pojačno lučenje sekreta. Međutim, žene obično dolaze u ordinaciju posle savetovanja sa prijateljima i traženja leka na različitim sajtovima na internetu. Veoma je važno naglasiti da, ukoliko se ne sprovede adekvatna terapija, utoliko problem može preći u hronično stanje i veoma otežati život. Savet svakog dobrog ginekologa je da redovno idete na pregled jednom godišnje, da o svakom problemu pričate sa njim i da mu se na vreme obratite.

M.L.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group