Razlika između braon i belih masnoća

Kao što i avokado ima drugu vrstu masnoće u odnosu na našu omiljenu čokoladicu, tako i masnoće u našem telu nisu sve iste...

Tačnije, postoji tip masnoća koje bi trebalo da imamo više, a ne manje. U pitanju su braon masnoće.

Šta su to tačno braon masnoće?

Braon masno tkivo ili bron masnoće su bogate mitohondrijama koje mu daju tamniju nijansu. Kao bebe imamo dosta ovih masnoća, ali se ona smanjuje kako rastemo i starimo. Mnogi ljudi i dalje imaju braon masnoće u dvadesetim i tridesetim godinama, ali ih do šezdesete niko već nema. Uglavnom se ove masti skupljaju kod vrata i ramena.

Salo koje vidimo stomaku i koje se dobija nakon slatkiša i nezdrave ishrane je bele boje, jer ono sakuplja energiju – kalorije, dok braon može da ih troši. Drugim rečima, braon masti su sastojak koji može ubrzati metabolizam i pomoći kod rešavanja viška belog sala.

Kako se može povećatikoličina braon masti?

Za razliku od belih masti koje se vrlo lako dobijaju, braon je mnogo teže povećati ali je to moguće. To zavisi od godina, ali i sredine u kojoj živite. Ako je hladno, naše telo koristi braon salo za zagrejavanje, dok se ono gubi kada je vreme toplije jer nam nije potrebna dodatna energija za zagrevanje.

Što znači sledeće – da biste povećali količinu braon masti, potrebno je da živite u mestu gde je hladno. To je potvrdilo i jedno istraživanje u kome je učestvovalo nekoliko osoba koje su živele na temperaturi od 17 stepeni – jedna grupa je provela u takvoj prostoriji dva sata, dok je druga šest nedelja. Na kraju istraživanja, prosečna količina masti se smanjila za 5%. Ipak, ne morate po ceo dan sedeti u prostoriji koja je rashlađena, već je dovoljno da otvorite prozor tokom noći ili se istuširate hladnijom vodom. 

V.R.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group